Schweppes krunisao novog šampiona u pravljenju koktela
Bartending zanimanje oduvek je sa sobom nosilo izvesnu dozu nesputanog šarma i mistične dopadljivosti. Prefinjena tehnika, uglađeni maniri i visoko...
pročitaj jošSan mnogih bartendera postao je java za našeg Marka Stanara koji ima privilegiju da kreira koktele za svetski poznate ličnosti u čuvenom londonskom klubu Annabel’s!
Rođen u Vukovaru 1994. godine, odrastao u Apatinu, a prve ugostiteljske korake napravio je kao dvanaestogodišnjak, radeći preko leta i vikendima za džeparac kod oca, inače vlasnika „Piano bara” u Apatinu, a koji je pre toga imao restoran. Tako da Marko Stanar, s punim pravom može da kaže da mu je ugostiteljstvo u krvi. Bez obzira na to, kao tinejdžer imao je drugačije planove za karijeru
“Otišao sam na studije u Novi Sad, ali u međuvremenu završio osnovnu obuku za barmene u Beogradu. Srećom, upoznao sam mnogo dobre ljude koji su mi pokazali najlepšu stranu ugostiteljstva i – shvatio sam da je to, definitivno, posao za mene. Često mi govore da sam srećan jer sam pronašao ono što volim, a ja im kažem da je ono što volim pronašlo mene. U Novom Sadu sam se afirmisao kao barmen, u nekoliko restorana i klubova, čak sam radio nekoliko sezona na Hrvatskom primorju, usput se usavršavao i pripremao da svaki put napravim i korak više u karijeri, te posle završene obuke u školi za barmene ‘Bartenders 710’, koju vodi Vlada Simić, shvatio sam da želim da se oprobam i na ‘većoj sceni’. Tako je došla ideja da otputujem van granica zemlje i okušam se u Londonu”.
Da li našim čitaocima možeš opisati londonsku bartending scenu i uporediti je sa srpskom?
London je, definitivno, centar evropskog, mada i svetskog, ugostiteljstva. Barska scena u Londonu u ovom trenutku možda je najjača na svetu. Što se restorana tiče, dominiraju italijanski, meksički i azijski (Japan, Kina, Indija, Koreja). Barovi u Londonu su neverovatni, jednostavno postavljaju trendove i standarde za ostatak sveta. U Londonu ćete naći bar kakav možete, ali i ne možete, zamisliti. Od speakeasy, tematskih barova, cigar loungea itd. i svi oni „prave čuda”. Craft kokteli su otišli na još viši nivo, do te mere da barmeni koriste jedino jake alkohole od dobavljača – sve ostalo prave sami. Koliko je to sve lepo, toliko nekad i ne doprinosi funkcionalnosti, i to je možda jedina mana bartendinga u ovom gradu. Nekad je jednostavno previše ideja i kreativnosti, kao i nekih pravila prilikom servisa, jer gosti zaborave s vremenom vaša pića, vaš izgled i vaše veštine. Ipak, nikad ne zaboravljaju kako su se osećali kad su posetili vaš bar. Srećom, uspeo sam da pronađem radno mesto koje u jednakoj meri zahteva veštinu i kreativnost, kao i uspostavljanje veze između bartendera i gosta.
Izuzetno me je obradovala činjenica da je ideja ugostiteljstva i bartendinga potpuno ista u Srbiji i Londonu. Barmeni iz Srbije ne zaostaju u veštinama i znanju za nekim poznatim londonskim barmenima, iako oni imaju beskonačne tehničke mogućnosti i „publiku” koja u velikoj meri razume i ume da ceni šta barmeni rade i koliko truda ulažu, dok moje kolege u Srbiji i dalje rade na edukaciji gostiju – besmisleno je raditi nešto što gost ne razume. Bez obzira na to, stvari se drastično menjaju nabolje i to me raduje. Što se kulinarstva tiče, mislim da naši poznati restorani u Beogradu i Novom Sadu stoje rame uz rame s onima u Londonu (u smislu pripremanja i serviranja hrane) i svaka čast našim šefovima i kuvarima na tome. Mada, ruku na srce, oni imaju i lakši posao, jer gosti više pažnje posvećuju onome šta jedu od onog šta piju.
„Annabel’s” je ekskluzivni klub koji posećuju svetski poznate ličnosti, možeš li nam reći nešto više o njemu i samom načinu njegovog poslovanja?
„Annabel’s” je privatni klub (private members club) i nalazi se u Mejferu, u najekskluzivnijem delu Londona. Pošto je u pitanju klub zatvorenog tipa, dozvoljen je ulaz samo članovima (članarina se plaća) i njihovim gostima koje su taj dan stavili na spisak. Veoma se vodi računa o privatnosti gostiju, jer se tu okupljaju svetski džet-set i ljudi „od uticaja”. Zbog samog koncepta, osećaju se sigurno i izuzetno su otvoreni, što moj posao čini još zanimljivijim. Imao sam mnoštvo anegdota, ali o njima, nažalost, ne smem da pričam, u suprotnom – našao bih se u ozbiljnoj nevolji. Klub čine dve zgrade sa po dva sprata, podrumom, baštom i terasom. Na svakom od tih delova nalazi se drugačije koncipirana „soba”. Tako npr. imate Elephant room (japansko-indijski koncept) u kojoj ja radim, Mexican room, Italian room, French braserie, Smoking terace, Humidor, Rose (aperitivo) room i Noćni klub u podrumu. Ceo objekat koncipiran je tako da članovi i njihovi gosti mogu provesti tu čitav dan, a da im pritom ni u jednom trenutku ne bude dosadno. Svaka soba prati „geografski” koncept i na osnovu toga svaka koktel karta i jelovnik su različiti i prilagođeni konceptu. „Annabel’s” važi za jedan od najekskluzivnijih klubova u svetu i zaista mi je čast i zadovoljstvo što sam deo cele te priče već godinu i šest meseci. Trenutno živim svoj san, ali još mnogo toga je preda mnom i još mnogo toga sam dužan ovoj našoj divnoj industriji. Zato svaki dan na poslu dajem sebe 110%, ali i van posla, jer – bartending je stil života, to je moj poziv, moja profesija ali i hobi.
Za kraj, zamolio bih te da daš savet kolegama koji su u fazi razvoja i tek treba da se afirmišu.
Moj kolega i dobar prijatelj Nikola rekao je jednom da dobar barmen, pored želje za znanjem, mora da bude i sanjar. Delimično ću se složiti s njim, jer smatram da je jednako važno imati snove isto koliko i imati snage slediti njihov put, jer to je staza koju sami moramo preći. Budite istrajni, vredni i iz grešaka vucite pouke, kako biste postali još bolji.
Twist na klasičan Gimlet koktel koji se pravi sa džinom i lime kordialom, koji sam pripremao za World class takmičenje.
SASTOJCI:
* 40 ml Tanqueray 10 Gin
* 10 ml lime kordiala
* 5 ml schruba od pirinčanog sirćeta, melase i belog crnog luka (black garlic)
* 1 dash soya sos
PRIPREMA:
Stirovati i procediti u koktel martini čašu. Garniš – listić potočarke (watercress)