Ethos AI restoran koji je zaokupio pažnju svetske javnosti
Ethos je restoran u Teksasu u kojem niko nikada nije jeo, a sve fotografije, informacije, recenzije i komentare na društvenim mrežama je kreirala veštačka inteligencija.
Ethos, nepostojeći restoran generisan veštačkom inteligencijom je odnedavno u žiži svetske javnosti. Iako je Instagram nalog Ethosa otvoren 22. marta 2023. godine, tek od oktobra ove godine je priča o ovom restoranu postala viralna.
Ethos AI restoran zaokupio pažnju svetske javnosti
Izvesna Justin Moor je objavila na društvenoj mreži X post sa slikama kroasana u obliku patuljastog nilskog konja uz komentar da restoran izgleda kao “strastveni projekat”. Dva dana kasnije “nagrađena” je njenim, veštački generisanim, fotografijama dok večera u nepostojećem restoranu.
Update: I was offered a special opportunity to dine at Ethos last night.
It lives up to the reputation of being the #1 restaurant in Austin. The food, service, and venue were unreal.
Ethos u stvarnom životu, jednostavno rečeno, ne postoji. Niko nikada nije tamo jeo, nema ga na Google-u, niti na bilo kojoj drugoj platformi. Sve tragove o njemu nisu napravili ljudi.
Restoran Ethos nagradio sam sebe
Pored profila ima i web stranicu na kojoj piše da se radi o najboljem restoranu u Ostinu, ali sve fotografije, informacije, recenzije, pa i komentari na društvenim mrežama su veštački. Koliko daleko se išlo u ovom “eksperimentu” govori i podatak da su objavili da su dobili godišnju nagradu koju najboljim restoranima dodeljuje američki gastro web portal Eater.
Iz redakcije portala su vrlo brzo demantovali da je Ehtosu dodeljena nagrada, a zbog toga što se nalazi baš u Ostinu, dobro upućeni špekulišu da je restoran parodija jedne tamošnje ekipe koju je navodno oformio svetski poznati podkaster Joe Rogan.
Foto Screenshot Instagram/ethos_atx
Mediji su se vrlo brzo uključili u celu priču i počeli da postavljaju pitanja, ali svi Ethosovi odgovori su bili uopšteni i neodređeni, tako da niko još uvek nije dobio odgovor o čemu se radi. Nagađanja se kreću od toga da se radi o testu mogućnosti AI u promociji restorana, pa sve do toga da se radi o satiričnom projektu na temu površnosti moderne restoranske industrije.
AI često ume da pograši
Prvi lični susret sa veštačkom inteligencijom bio je više nego zabavan. Pitanja koja sam mu postavljao su bila uglavnom zabavnog karaktera, ali je AI bio više nego politički korektan i nije hteo da mi ispriča vic o manjinskim grupama, nije hteo da se opredeli da li mu se više sviđaju žene sa velikim ili malim grudima, tačnije, odgovori su bili previše neljudski. Zatim sam krenuo da je rešetam sa pitanjima vezanim za restorane, chefove, namirnice i odgovori su bili tačni u, otprilike, 70 procenata tačni, ali znala je “debelo” da pogreši.
Foto Screenshot Instagram/ethos_atx
Zaključak je: AI je apsolutno korisna za dobijanje informacija u trenu, ali isljučivo za one koji su upućeni u materiju, tekstovi koje napiše su bezdušni, pridevi, atributi i sve ono što čini rečenicu su monotoni jer se neprestano ponavljaju. AI nema svoje mišljenje, bar ne ove verzije koje su dostupne i niko ne može da predvidi šta će biti kada bude “puštena u promet” daleko naprednija verzija, koja zasigurno već postoji. Ako ostane na ovim ispadima poput ovog sa lažnim restoranom, biće dobro, ali bojim se da se na tome neće stati. Veštačka inteligencija ima impresivan potencijal i zastrašujuće sposobnosti. Ne mogu da se ne prisetim da je i dinamit izmišljen da bi se pomoglo ljudskoj vrsti. A onda je nekome “izgoreo fitilj”.