Restoran Fortunato: Kultna gastronomska rimska priča sada i u Beogradu
U srcu Rima, nekoliko koraka od Panteona, restoran Da Fortunato nosi unutar svojih zidova dugu porodičnu tradiciju gostoprimstva, strasti i profesi...
pročitaj jošDanas ćete u Italiji naići na stotine varijacija, a najčešći nadevi su od mešavine rikote i spanaća ili ragua alla bolognese. Pre nego što završe u rerni, cannelloni se prelivaju bešamelom i parmezanom ili sosom od paradajza
Među mnogim kultnim prvim jelima italijanske kuhinje, kaneloni su među najnovijim. Iako se macheroni ripieni (punjena testenina) spominju 1770. godine, reč kaneloni se pojavila na početku dvadesetog veka. Prvi pisani zapis u kojem se spominje takav valjkasti oblik testenine je u kuvaru Gio Bata Magija koji je među svojim toskanskim receptima spomenuo „sočan timbale od kanelona“. Međutim, njegovo rođenje se dogodilo u Kampaniji kada je napuljski kuvar Vincenzo Corrado u svojoj knjizi napisao recept za veliki pacchero, prvo kuvan, pa napunjen nadevom od mesa i tartufa, a zatim preliven mesnim umakom i zapečen.
Ovo jelo u kojem se koristi cilindrični tip testenine prečnika oko 3 cm i dužine oko 10 cm najčešće se puni rikotom i spanaćem ili raguom bolonjeze. Nakon toga se pokriju bešamelom i rendanim parmezanom ili sosom od paradajza i završava se al forno – u rerni.
Danas ćete u Italiji naići na stotine varijacija sastojaka i umaka. Među najpoznatijima su cannelloni alla sorrentina ili napoletana koji se pune mocarelom, ovčjom rikotom i barenom šunkom. Zatim alla romana, sa raguom od svinjskog mesa, te na kraju oni iz Umbrije, punjeni klasičnim goveđim raguom, bešamelom i rendanim parmezanom. U regiji Alto Adiđe se prave sa mesnatom slaninom, kolenicom i kiselim kupusom, ali nije retkost da se koristi pileća džigerica, ili čak i ovčiji mozak. Luksuzno jelo kaneloni Rosini, napravljeno u čast slavnog italijanskog kompozitora i velikog gurmana sadrži guščiju džigericu i listiće tartufa.
Uprkos činjenici da je meso još uvek najpopularniji nadev, baš kao u slučaju lazanja, možete ih praviti u vegetarijanskoj ili čak ribljoj verziji sa tunom ili bakalarom i školjkama.
I pre nego što počnete sa punjenjem valjčića, još dve zanimljivosti vezane za ovo slasno jelo. Kaneloni su tipično jelo katalonske kuhinje, gde ih možete naručiti pod imenom canelons, a svi Katalonci ga redovno jedu 26. decembra na dan Svetog Estebana (Stefana). Druga se tiče Italo-Amerikanaca koji su preko bare osmisli jelo manicotti u kojem koriste mašinski napravljene valjke od testenine, a u nekim verzijama se radi i o zapečenim punjenim palačinkama.
Za 4 osobe:
Sastojci
Oba luka sitno naseckati, sušeni paradajz na manje komade, a prokelj na četvrtine. Propržite 5 minuta mleveno meso na zagrejanom ulju na jakoj vatri pa dodajte, oba luka, prokelj i paradajz, te prodinstajte uz mešanje. Dodajte pastu i kratko zapržite. Začinite i kuvajte na laganoj vatri oko 5 minuta. Napravite bešamel od brašna, mleka uz postepeno dodavanje supe. Na kraju začinite muškatnim oraščićem, posolite i pobiberite..
Zagrejte rernu na 180°C, a u vatrostalnu posudu ulijte malo bešamela. Kanelone napunite filom i stavite ih na sos. Prelijte ostatkom sosa i pospite parmezanom i pecite 35-40 minuta.
Preporučujemo crvenog Toskanca
Uz kanelone sa jagnjetinom i prokeljom preporučujemo crveno Teuto Toscana IGT 2015 od 95% sorte sanđoveze i 5% merlota. Ovo suvo i veoma pitko vino karakterišu voćni ukusi crvenih bobica i šljiva. Pored jagnjetine prijaće vam i uz govedinu, teletinu i suhomesnate delikatese. 19 evra, tenutelunelli.it