Pasta ponza

Šta jesti u Napuljskom zalivu: Ostrva s blagom (DRUGI DEO)

Putnici koji vole da uživaju u novim ukusima, prilikom posete ostrvima Napuljskom zalivu neće ostati razočarani jer će ih pomalo arhaičan način pripreme hrane razoružati ukusima svežih, originalnih i lokalno uzgajanih namirnica.

Šta jesti u Napuljskom zalivu?

Stariji stanovnici ostrva sećaju se da su jeli hleb i luk, ili ‘o ppane sotto ‘e fasule, stari hleb natopljen sosom od kuvanog pasulja. Još jedno tipično jelo koje još uvek nalazimo u restoranima je pesce all’acqua pazza, koja se nekada spremala od ostataka ribe koji bi se zalepili za posudu i kuvali sa belim lukom, ljutom paprikom i peršunom, a koja se sada priprema sa boljim delovima inćuna, sardina i skuše.

Za očekivati je da se većina jela zasniva na svežoj ribi ili morskim plodovima, ali tipično jelo na ostrvu Ischia je pečena zečetina. Coniglio all’ischitana je jelo od zeca uzgajanog u jami dok ne naraste do pune veličine, kuvanom u belom vinu, belom luku, čeri paradajzu, uz ljutu papriku, a služi se kao nedeljni ručak. Recept je i dalje vrlo popularan, toliko da je drevna tehnika uzgoja zečeva očuvana kako bi se garantovao visok kvalitet mesa potreban za ovo jelo.

Šta jesti u Napuljskom zalivu: Ostrva s blagom (DRUGI DEO)

Zečetina alla Procidana

Caprese, nazvana po ostrvu, ova laka salata je savršeno letnje jelo. Napravljena u Trattoria da Vincenzo 50-ih godina prošlog veka, kada su gosti želeli tek ubrani paradajz uz mocarelu od kravljeg mleka. Rajska varijacija je Panini Caprese – gde se svež hleb puni sastojcima Caprese salate i peče na roštilju dok se sir ne otopi.

Punjeni cvetovi tikvica

Cvetovi tikvice su punjeni slanim morskim inćunima i slatkom, kremastom rikotom. Pržene u dubokom ulju prava su hrana koja se lepi za prste (i bokove).

Šta jesti u Napuljskom zalivu: Ostrva s blagom (DRUGI DEO)

Punjeni cvetovi tikvice

Impepata di Cozze

Ako volite morske plodove, svideće vam se ove paprene dagnje. Potrebne su vam samo dagnje, beli luk, belo vino, biber i peršun. Obavezno ga pojedite sa malo sveže pečenog hleba.

Spaghetti alla pescatora povera di Procida

Ova “loša” verzija špageta sa morskim plodovima sadrži samo inćune, čeri paradajz i fino rendani pekorino.

Šta jesti u Napuljskom zalivu

Špageti alla Pescatora

Lingvini sa morskim plodovima

Vrsta testenine koja se veličinom nalazi između špageta i fetućina jesu lingvini. Ovaj klasik lingvine dodaje uz pune ukuse lokalnih morskih plodova. Školjke i dagnje se nežno začine crvenom paprikom i kuvaju u čorbi od povrća, a zatim se dodaju svežim lingvinima.

Scialatielli

Vrsta paste koju je 1960-ih napravio kuvar Enrico Cosentino. Kao rezultat svojih eksperimenata, Cosentino je napravio testo za testeninu sa brašnom, mlekom umesto jaja i sa dodatkom listova bosiljka, ekstra devičanskim maslinovim uljem i parmezanom. Kao i lingvini, kuva se sa morskim plodovima.

Chiummenzana

Sos od paradajza i začinskog bilja, pun mediteranskih ukusa i aroma zove se Chiummenzana. Naći ćete ga u mnogim testeninama i mesnim jelima, a koristi se i kao ukusan umak za arancine.

Morski plodovi i sveža riba

Jedite ribu jednostavno pečenu na roštilju ili probajte lokalne delicije, kao što su inćuni marinirani u sirćetu ili izdašno jelo pezzogna all’acqua pazza. Pezzogna ili arbun se lovi lokalno, prži se sa belim lukom, a zatim završava paradajzom i belim vinom.

Sipa sa krompirom

Slično lignjama, ali jačeg ukusa, sipa je omiljena hrana ostrvljana. Ovo jelo se obično služi sa parčetom prepečenog hleba. Kao i mnoga ostrvska jela, paradajz i vino prate kuvanje, ali dodatak krompira daje mu srdačniju završnicu.

Torta Caprese

Uživajte u ovoj tipičnoj torti od badema i čokolade. Služi se isečena na kriške posute šećerom u prahu. Legenda kaže da je nastala kada se austrijska princeza udala za napuljsku kraljevsku porodicu i čeznula za Saher tortom iz svoje zemlje. Ne znajući recept, lokalni kuvari su improvizovali sa domaćim bademima.

Limoncello

Blizina Sorrenta i najlepšeg limuna na svetu je dovela do toga da se ovde pije najbolji liker od limuna. Sa rokom trajanja do tri godine, čini savršen suvenir za vašu posetu ostrvu.

Lingue di Procida

Procida je takođe poznata po svojim limunovima, većih i slađih od drugih sorti. Kuhinja ovog ostrva ih koristi u desetinama slatkih i slanih recepata, a prepoznatljivi dolce je Lingue di Procida, ili jezici procide, peciva sa ukusom limuna, punjena kremom.

L’insalata di limone

Kad smo kod limuna, salata od limuna sa nanom, belim lukom, mlevenom crvenom ljutom paprikom, belim lukom i maslinovim uljem čini prozračan, osvežavajući početak svakog obroka.

Luvaro al sale

Najpopularniji način kuvanja ove vrste arbuna je u slanoj kori (al sale) sa nekim začinskim biljem.
Coniglio alla Procidana Pored mora, lokalno stanovništvo uzgaja hranu na teroarima ostrva. Proćida, kao Iskija, ima prepoznatljivo jelo od zeca, koje se obično priprema sa čeri paradajzom, belim lukom, ruzmarinom, maslinovim uljem i belim vinom.

Calamari ripieni

Recepti se razlikuju, ali ovde se lignje pune inćunima.

Pizza

Zar ikoga može da začudi što picajoli na ostrvu oponašaju stil svetske prestonice pice na drva.

Tortano con i carciofi

Posebno popularan oko Uskrsa, ovaj slani hleb je punjen artičokama i, ponekad, kobasicom.

Spaghetti ai ricci di mare

Kremast i slanast, morski jež ima poseban ukus koji se lepo stapa sa špagetima kada se prže sa maslinovim uljem, belim lukom, peršunom i nagoveštajem limuna.

Kao i sva najbolja jela od testenine, i ovo je jednostavno; ono što ga čini posebnim je način na koji se sos spaja. Paradajz i kapari su pečeni sa dodatkom začinjenih prezli, koje pojačavaju ukus i jelu daju hrskavu pokoricu.

Šta jesti u Napuljskom zalivu: Ostrva s blagom (DRUGI DEO)

Pasta Ponza

Sastojci:

2 šolje crvenog čeri paradajza, prepolovljenog,
2 šolje žutog čeri paradajza, prepolovljenog,
¼ šolje kapara, ispranih i oceđenih,
1 kašika maslinovog ulja,
½ kašičice soli ili više po ukusu,
¼ kašičice, sveže mlevenog crnog bibera,
½ šolje začinjenih prezli,
450 g ziti paste ili druge testenine cevastog oblika,
1¼ šolje rendanog sira Pecorino Romano,
¼ šolje seckanog peršuna, puter za podmazivanje

Priprema:

Postavite rešetku za rernu u sredinu rerne i zagrejte rernu na 190ºC. Namažite puterom staklenu posudu za pečenje od 20×20 cm, pa u nju dodajte paradajz, kapare, maslinovo ulje, so i biber. Pospite preko toga začinjene hlebne mrvice. Prelijte maslinovim uljem i pecite 30 do 35 minuta, do vrh ne porumeni. Ohladite 5 minuta. U međuvremenu, skuvajte testeninu u slanoj vodi, povremeno mešajući. Kuvajte da omekša, ali da testenina i dalje bude čvrsta tj. 8-10 minuta. Ocedite testeninu i sačuvajte 1 šolju vode u kojoj se kuvala. Prebacite testeninu u veliku činiju za serviranje. Kašikom dodajte pečeni paradajz i sir na testeninu, pa dobro promešajte. Ako je potrebno, razblažite sos sa malo vode za testeninu. Začinite solju i biberom, pospite peršunom i odmah poslužite.

AUTOR: SVETISLAV STOJANOVIĆ

FOTO: SHUTTERSTOCK

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.