
Restoran Le Chef, sklad elegancije i moderne kuhinje
Smešten na prestižnoj lokaciji Novog Beograda, restoran Le Chef predstavlja idealan spoj autentičnog ambijenta i pažljivo biranih detalja uz sofist...
pročitaj jošOdgovore na pitanja koliko je skok cena u restoranima uticao na pad posete istih, i kako se ugostitelji bore sa gostima koji neblagovremeno otkazuju rezervacije, potražili smo od Maje Blaževski, predstavnika Evenlin-a za Srbiju.
Inflacija, skok cena energenata i namirnica su doveli do poskupljenja hrane i pića i restorana, tako da ne čudi što su mnogi, do tada redovni gosti, zapevali hit – I tebe sam sit kafano. Ali, da li je baš tako?
View this post on Instagram
Cene ugostiteljskih usluga su u 2024. godini, u odnosu na 2023, prosečno porasle za 11,8%, a u decembru 2024. u odnosu na isti mesec 2023. za 14,1% pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku. U 2024. u odnosu na 2023. godinu najveći prosečan rast cena imala su bezalkoholna pića (12,5%) i salate i kolači sa po 11,6%.
U istom periodu najmanji rast cena ostvarila su gotova jela (8%). Za pečenje u restoranu je potrebno u proseku izdvojiti 10,6% više, a za alkoholna pića 10,5% više. Kada se posmatra decembar 2024. u odnosu na decembar 2023. godine situacija je ista, s tim što su salate skuplje za 15,7%, bezalkoholna pića za 15,3%, a kolači za 15,2%, dok su gotova jela imala najmanje povećanje cena (8,6%).
Veliki broj vlasnika restorana, kao i neki predstavnici strukovnih udruženja su izjavljivali da je ova situacija prouzrokovala pad broja gostiju za bar 20%. Da bismo dobili što realniju sliku o tome da li je opala poseta u restoranima pozvali smo Maju Blaževski, predstavnicu Eventlina za Srbiju, online platforme koja omogućuje gostima da izaberu željeni restoran i digitalno izvrše rezervaciju.
Po vašim podacima kakva je poseta restoranima u poslednjih šest meseci u odnosu na period od prošle godine?
– Prema podacima sa kojima raspolaže Eventlin, tokom poslednjih šest meseci, zabeležen je značajan porast broja turista u Srbiji, što je pozitivno uticalo na posetu restoranima. Tokom 2024. godine, broj dolazaka stranih turista porastao je za nešto više od 11% u odnosu na prethodnu godinu. Ovaj trend rasta broja turista pozitivno je uticao na ugostiteljski sektor, odnosno posetu restoranima jer veći broj posetilaca često dovodi do povećane potrošnje u svim ugostiteljskim objektima. Svakako, beleži se i visok procenat posete restoranima i medju domaćim stanovništvom u poslednjih šest meseci 2024. godine.
U kontaktima sa restoranima šta vam vlasnici kažu: da li su zadovoljni posetom?
– U kontaktima sa vlasnicima i menadžerima restorana dobijamo različite povratne informacije o posećenosti i poslovanju. Oktobar se istakao kao izuzetno dobar mesec za većinu restorana s kojima sarađujemo, čak i u poređenju s prethodnom godinom. Novembar je doneo blago smanjenje prometa, dok je decembar, kao i obično, bio dinamičan zahvaljujući korporativnim proslavama, matine žurkama i tradicionalno jakoj Novogodišnjoj noći.
View this post on Instagram
Koji tip ugostiteljskih objekata beleži smanjeni broj rezervacija, koji stabilno posluju, a koji su zabeležili rast posete?
– Generalno, restorani koji nude autentična i inovativna gastronomska iskustva, kao što su fine dining restorani, beleže slabiji pad rezervacija poslednja dva meseca 2024.godine. A, ovaj trend se nastavio i prvih mesec ipo dana tekuće godine.
Picerije, makar one sa kojima mi saradjujemo, imaju konstantan promet uz blagi porast rezervacija. Pri tome mislim na picerije koje koriste autentične namirnice sa naglaskom na lokalne sirovine i premium proizvode iz uvoza. Međutim, restorani tradicionalne kuhinje u svakom smislu ipak beleže najveći broj rezervacija kod nas.
Kakva je situacija sa korporativnim proslavama koje se uglavnom organizuju krajem godine? Da li je tu došlo do nekih promena?
– Što se tiče korporativnih proslava krajem godine, ovaj segment nismo detaljno pratili, ali prema informacijama dobijenim kroz razgovore sa ugostiteljima, interesovanje je svakako postojalo. Ipak, primećeno je da su kompanije ove godine bile sklonije izboru povoljnijih opcija prilikom organizacije ovakvih događaja. Upiti koje smo mi dobijali bili su veoma limitiranog budžeta.
Jedan od većih problema, kada su rezervacije je neblagovremeno otkazivanje rezervacije. Kojim metodama se trudite da rešite ovaj problem sa neodgovornim gostima?
– Neblagovremeno otkazivanje rezervacija jedan je od najvećih izazova u ugostiteljskoj industriji, ne samo kod nas, već i širom sveta. Prema našim podacima, prosečan no-show u Srbiji iznosi između 10% i 15%, što predstavlja značajan problem za restorane. Ono što je posebno zabrinjavajuće jeste činjenica da Srbija beleži najveći procenat no-show rezervacija u svetu preko Michelinovog portala. Prema našim merenjima, taj broj prelazi čak 45%, dok je globalni prosek 12%.
Kako bismo smanjili broj neodgovornih otkazivanja i poboljšali efikasnost rezervacionog sistema, koristimo više metoda. Prvi korak je slanje podsetnika gostima na dan rezervacije, čime ih dodatno angažujemo i podsećamo na njihov dolazak. Takođe, u slučaju nedolaska, sistem automatski šalje gostima edukativni mejl, ukazujući na važnost poštovanja rezervacija i posledice njihovog neotkazivanja. Međutim, najefikasnije rešenje koje smo primenili jeste autorizacija kartice prilikom rezervacije, čime se značajno smanjuje broj neblagovremenih otkazivanja i povećava odgovornost gostiju.
Kakve novine ste uveli u Eventlinu radi poboljšanja saradnje sa restoranima?
– U Eventlinu neprestano uvodimo inovacije kako bismo unapredili saradnju s restoranima, ali neke od njih još uvek ne možemo u potpunosti otkriti. Jedna od ključnih novina na kojoj trenutno radimo, a koja je već zaživela, jeste brendirana komunikacija između restorana i gosta pre samog dolaska u objekat. Pored toga, posebnu pažnju posvećujemo automatizovanom marketingu, omogućavajući restoranima efikasnije dosezanje do svojih gostiju. Nastavljamo s daljom automatizacijom procesa, sa ciljem da hostese što brže i jednostavnije prihvataju, raspoređuju i upravljaju rezervacijama, optimizujući tako celokupan rad.
Klub Književika je u novembru mesecu počeo je da naplaćuje svojim gostima po 2.500 dinara ukoliko se ne pojave ili ne otkažu svoju rezervaciju blagovremeno. Ovu praksu je potom uvelo još nekoliko restorana, pa me je zanimalo šta moja sagovornica kaže na ovu praksu.
– Naplata no-show rezervacija jedini je efikasan način da se ovaj problem reši i odavno je ustaljena praksa u restoranima širom sveta, čak i onima koji nisu deo prestižnih vodiča. Kao deo ugostiteljske industrije, u potpunosti podržavamo ovu meru, jer se kroz praksu pokazala kao najdelotvornije rešenje. Istovremeno, razumemo i strah restoratera od moguće negativne reakcije gostiju i potencijalnog gubitka poseta. Krajem prošle godine postojala je inicijativa da veći broj restorana istovremeno uvede ovu praksu, ali ona na kraju nije sprovedena u celosti, već se svela na nekoliko restorana. Oni su, međutim, problem no-show rezervacija rešili u potpunosti. Iako su prvih nekoliko dana zabeležili negativne reakcije gostiju, ubrzo se situacija stabilizovala i sistem sada funkcioniše bez problema. Restorani koji kroz naš sistem koriste ovu pogodnost, veoma su zadovoljni. Ukoliko bi se više restorana odlučilo na isti korak, verujemo da bi se broj nepojavljivanja značajno smanjio i do sledeće godine mogao prepoloviti.
Smešten na prestižnoj lokaciji Novog Beograda, restoran Le Chef predstavlja idealan spoj autentičnog ambijenta i pažljivo biranih detalja uz sofist...
pročitaj jošMichelinov vodič suočava se sa pravim izazovom, kako privući pažnju Generacije Z. Iako decenijama unazad važi za renomirani gastronomski vodič, Mic...
pročitaj jošRestoran GiG je ove godine postao novi član visokog društva srpskih restorana čije ulaze krasi crvena Michelinova pločica. - Restoran GiG vredi ...
pročitaj još