Ovog leta 10.000 sezonaca iz Srbije radilo je u Hrvatskoj
U Srbiji postoje dve privredne oblasti koje svrstavamo u sezonske. Na prvom mestu je ugostiteljstvo, na drugom građevina. Ugostitelji su u potrazi ...
pročitaj jošSezonski rad u Hrvatskoj je i dalje najprivlačniji našim ugostiteljskim radnicima. Sezona za izvoz domaće radne snage je počela već u aprilu i to za konobare, kuvare i druge radnike u ugostiteljstvu i turizmu.
Kako za Blic kaže Miloš Turinski iz Infostuda, najveće baze za pronalaženje posla, Crna Gora je prve oglase za ugostiteljske radnike raspisala još u januaru. Za Crnom Gorom su usledili oglasi iz Slovenije i Hrvatske, pa je, već kao po običaju, veliki broj radnika iz Srbije stigao na Jadran, jer su pripreme za novu letnju sezonu u punom jeku.
„Sezonski rad u Hrvatskoj je trend kojem smo svedoci već godina i on samo pojačava problem sa kvalitetnom radnom snagom u Srbiji. Sama Srbija se zbog velikog deficita bori sa pronalaženjem radnika u ugostiteljstvu i svake godine on dostigne vrhunac preko leta, kada je špic turističke sezone na Jadranu“, kaže Turinski.
Po broju angažovanih radnika iz Srbije na sezonskim poslovima u ovom sektoru Hrvatska je na mestu broj jedan, a potom slede Slovenija i Crna.
„Hrvatska je najprivlačnija zbog plate koju mogu zaraditi. ječ je o velikom, čistom novcu jer su im pretežno plaćeni i smještaj i neki obrok u danu. S druge strane, na hrvatskom primorju zaista se puno radi, često bez dana odmora u nedelji, ali naši ljudi su svesni da se nakon leta mogu vratiti s visokom zaradom. U Sloveniji i Crnoj Gori zarade za te poslove nešto su manje, ali su i dalje ipak na solidnom nivou“, objašnjava Miloš Turinski.
Turinski je za Blic rekao i kako konobari angažovani u nekom od letovališta u Hrvatskoj mogu mesečno zaraditi od 1.500 do 2.000 evra, dok su plate izuzetno traženih kuvara do 3.000 evra mesečno. Pomoćni radnici u kuhinji su plaćeni od 800 do 1.000 evra.
„Pored ugostiteljskih, u Hrvatskoj su vrlo traženi radnici i za ostale poslove u turizmu, pa čistačice i sobarice mogu zaraditi po 1.000 eura mesečno. Ta plata se daje i hostesama koje rade na promociji raznih restorana i drugih ugostiteljskih objekata“, kaže Turinski.
Priznati restoran Kibe Mahala, na iznenađenje mnogih Sarajlija, odnedavno na meniju ima jagnjetinu, bogato ukrašenu zlatnim listićima. Istina je...
pročitaj jošMolekularni momenat je temelj promišljanja u novom restoranu Delirium Silence. Bez obzira što je ovaj koncept u Srbiji prilično neistražen, chef Vl...
pročitaj jošTradicionala 2025 je izbor za najbolje restorane u Srbiji koji služe autentična i tradicionalna jela. Svako ko je bar jednom imao prilike da pročit...
pročitaj još