Rižoto karbonara
19.04.2021 Chef

Šef Luiđi Biskonti je napravio rižoto u slavu karbonare

Mišljenja o poreklu karbonare su podeljena – dok je jedni smatraju rimskim jelom, drugi je vezuju za Umbriju i tvrde da je bila omiljena hrana tamošnjih rudara. Ovu tvrdnju potkrepljuju činjenicom da i sam naziv potiče od italijanske reči za ugalj – karbone. No, ima i trećih koji su uvereni da je recept osmislio Ipolito Kavalkanti, vojvoda od Buonvičina, koji je u knjizi recepata „Teorijsko i praktično kulinarstvo”, objavljenoj u Napulju 1837. godine, prvi put dao objašnjenje kako se pravi jelo koje je vrlo nalik današnjoj karbonari.
U slavu tog jela, jedan od mladih kuvara koji radi u jednom od restorana slavnog šefa Janika Alenoa, napravio je omaž u vidu rižota, a la carbonara.

rižoto karbonara uvećano

Naime, dok su u lokdaunu, zadatak svih zaposlenih kod šefa Alenoa jeste da na Instagramu postavljaju recepte za jela koja pripremaju kod kuće. Kada kažemo svi, mislimo na sve – od šefova, sušefova, preko konobarica, hostesa do PR menadžera. Kako su Alenoovi zaposleni iz celog sveta, recepti koje objavljuju obuhvataju sve – od ramena i sušija do tradicionalnih portugalskih i kreolskih jela.
Rižoto karbonara je recept mladog Luiđija Biskontija iz Apulije, koji je s Alenoom počeo raditi u njegovom bistrou „Alenoteka”, a danas i u restoranu „Paviljon”. Rižoto karbonara spaja dva tradicionalna italijanska favorita u fenomenalno „jelo za utehu”.

RISOTTO A LA CARBONARA

SASTOJCI (za 2 osobe):
* 2 jajeta
* 160 g carnaroli pirinča
* 1 šalot
* 1 l povrtnog bujona
* 100 g maslaca
* ½ čaše belog vina
* tračice sušenog gronika ili pančete
* pekorino sir
* so i biber
PRIPREMA:
Zagrejte vodu na 63 stepena C, kuvajte jaja 30 minuta na toj temperaturu. Ukoliko vam je ovo previše vremena, na rižoto dodajte poširana jaja ili sirova žumanca od ultrasvežih jaja.
Sitno naseckajte šalot, usitnite gronik. Rastopite komadić maslaca i ispržite slaninu da postane zlatna, izvadite potom slaninu i pustite da se ocedi. Na masnoći koja je ostala pržite šalot i tostirajte pirinač, a kad postane proziran, deglazirajte ga belim vinom. Kad se masa redukuje, počnite podlivati bujonom i mešati na laganoj vatri dok ne bude al dente. Sklonite s vatre, posolite i dodajte maslac i pekorino. Poklopite rižoto i ostavite ga dva minuta, te ponovo promešajte.
ALTERNATIVE
Umesto gronika, koristite pančetu (od koje ne morate praviti krambl), te rižoto možete i ukrasiti prženim tračicama. Umesto pekorina, možete upotrebiti i parmezan.

AUTOR: SVETISLAV STOJANOVIĆ

FOTO: FUSION STUDIO / SHUTTERSTOCK

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije