Restoran Delirium: Glasni ukusi u tišini
Molekularni momenat je temelj promišljanja u novom restoranu Delirium Silence. Bez obzira što je ovaj koncept u Srbiji prilično neistražen, chef Vl...
pročitaj jošU srcu Rima, nekoliko koraka od Panteona, restoran Da Fortunato nosi unutar svojih zidova dugu porodičnu tradiciju gostoprimstva, strasti i profesionalizma u veštini ugostiteljstva.
1950. godine Fortunato Baldassari je iz malog mestašceta Terracina došao u italijansku prestonicu i gradio svoju karijeru u prestižnim objektima poput Il Circolo della Caccia, La Taverna Flavia i Ai Tre Scalini i dao svoj doprinos epohi Dolce Vita i Rimu tog vremena. Sopstveni restoran je otvorio u januaru 1975. godine i od tada je sinonim za visokokvalitetnu italijansku kuhinju.
Kao neko ko je imao sreću da poseti restoran u Rimu, obradovao sam se (i priznajem, iznenadio) kada je Beograd postao bogatiji za gastronomski doživljaj alla Fortunato.
U prefinjenom enterijeru beogradskog restorana koji potpisuje studio Fiori, vratićete se u neka lepša vremena, kada su muškarci oblačili odela za posebne prilike, dame blistale u zanosnim kreacijama, noseći porodični nakit, a deca znala da se ponašaju za stolom. Naravno, dodatni užitak će biti jela koja odišu toplinom i poštovanjem viševekovne tradicije.
A na meniju dobro poznati klasici u kojima su vrhunski sastojci sve, a umeće chefa se ogleda u tome da ih pripremi uz striktno poštovanje recepture i posloži sa ljubavlju. Već na početku, tradicionalni starteri, ili antipasti, vam nagoveštavaju svu raskoš ukusa.
Bilo da je u pitanju vitello tonnato, carpaccio di manzo ili burrata iz Apulije, cvetovi tikvice, a kad im je sezona i artičoke alla Romana.
View this post on Instagram
Kad smo već kod artičoka, da napomenem da su u sezoni od marta do maja, kao i u novembru i decembru, kada su doduše malo manje aromatične, ali svakako vredne vaših nepca. Od samih početaka rimskog restorana Fortunato je poznat i po ponudi ribe i plodova mora, te i u Beogradu možemo uživati u kalamarima, tuni, dimljenom lososu i hobotnici.
Priznajem primi piatti su meni najomiljeniji, a kad probate njihovu originalnu karbonaru sa guanciale slaninom i pecorinom, razumećete moj izbor. Isto je i sa njokima u raguu, rižotom sa porcini gljivama i crnim tartufima, a favorit su ovog puta ravioli sa rikotom i spanaćem uz buratu.
View this post on Instagram
Ako su primi jela Šopen i Čajkovski, secondi su, po snazi, Betoven i Vagner. File u sosu od zelenog bibera, grilovani fillet mignon sa sotiranom cikorijom, tagliata sa ruzmarinom i firentinski T-bone stek su delicije od govedine, a teleće scaloppine u sosu od limuna i saltimbocca su opravdano ponos rimske kuhinje. Ponuda ribljih secondi jela zavisi od nabavke, ali uživaćete bilo da se radi o rombu, oradi, brancinu ili o giganti škampima, a pri tome su cene više nego pristojne.
Kao što se da zaključiti iz napisanog, u restoranu Fortunato su na prvom mestu sveži i pažljivo odabrani sastojci od kojih se prave jednostavna jela, a uz koje će vam prijati izuzetan izbor etiketa vina iz svih regija Italije.
A slatko? Ništa drugo nisam očekivao već klasike poput panna cotte, zuppe inglese, semifredda al torrone sa nugat parfeom i tiramissu, koji u njihovoj verziji, ima aromu limončela. To što je Fortunato otvoren u Beogradu, ne znači da ne treba da otputujete do Rima, ali da bi jeli kao Rimljanin ne morate plaćati taksu za prelazak granice. Dovoljno će biti samo da rezervišete sto.
Svako ko je bar jednom imao prilike da pročita magazin Cafe Bar & Restoran, zna da pratimo sve što se dešava u svetskoj i domaćoj gastronomiji....
pročitaj jošEthos je restoran u Teksasu u kojem niko nikada nije jeo, a sve fotografije, informacije, recenzije i komentare na društvenim mrežama je kreirala v...
pročitaj jošRestoran Magellan dobio je novo ruho i novog vlasnika, chefa Aleksandra Ilića. Uz sjajan koncept i a la carte sezonski meni, zaplovio je punim jedr...
pročitaj još