Predstavljamo: Magazin Cafe Bar & Restoran za mart
Izašao je novi broj magazina Cafe Bar & Restoran, a pred vama je samo delić sadržaja koji smo pripremili. Cafe Bar & Restoran predstavlja ...
pročitaj jošIdeja o Basch House 1887 javila se pre mnogo godina, a postepeno se razvijala, menjala i dopunjavala do 2021. godine kada je počela sveobuhvatna rekonstrukcija ovog velelepnog objekta, samostojeće vile u centru Subotice.
Kao i svaka velika ideja, bila je predmet preispitivanja, nailazila je na mnoge prepreke ali je cilj bio jasan – objekat koji će služiti na ponos mnogim narednim generacijama, koji će oplemeniti i ovako prelep grad i upotpuniti već postojeću sjajnu gastronomsku ponudu u Subotici, ujedno pružajući nešto drugačije i do sada neviđeno na ovim prostorima.
Objekat je građen 1887. godine prema projektu čuvenog subotičkog arhiteke Titusa Mačkovića. Tokom vremena, bio je u vlasništvu nekoliko istaknutih građana Subotice a preko jednog veka bila je dom ugledne porodice Basch. Kroz različite epohe, vila je menjala svoje namene a sada je tu novo poglavlje u njenoj istoriji – Basch House 1887, restoran koji se rađa iz ljubavi prema izuzetnosti i odanosti autentičnom duhu ovog mesta.
Objekat funkcioniše na tri nivoa: u podrumu je tajna restorana, ni malo skrivena već transparentno izložena gostima – naša mala fabrika piva. Oprema i receptura za proizvodnju savršenog Basch piva dolazi iz prestonice Austrije gde porodica Salm neguje ljubav prema pivu i stručnost u tehnologiji razvoja opreme preko jednog veka.
Svi sastojci se pažljivo biraju i koristi se isključivo najkvalitetniji slad i ječam, kontrolisanog porekla kako bi bila dobijena najbolja aroma.
Basch Pils kuva se u skladu sa originalnim receptom iz Plzena. Pravi se od najfinijih originalnih sastojaka (slad iz fabrike Stadlauer a hmelj iz Saaz i Premiant iz češke). Takođe, koristimo prečišćenu vodu iz naše fabrike koja čini da voda u pivima bude ista kao ona koja prirodno izvire iz planina u blizini Beča. Osnovu čini blizu 8 sati dug proces kuvanja. Hmelj je aromatičan ali ne i gorak poput većine pils piva u severnoj Nemačkoj. Originalni Pilsner Urquell nije gorak, već ima jaču aromu hmelja. Kompletan ukus koji dobijamo čini ovo pivo izuzetno posebnim. Ekstrakt sladovine iznosi 12,5% a koncentracija alkohola je 4,8%. Da bi pivo bilo spremno za konzumaciju, potrebno je nedelju dana primarne fermentacije i još 3 nedelje odležavanja.
Helles je tipično bečko pivo sa manje hmelja ali pune voćne arome, lagan za konzumaciju i uvek čini da ga poželite još. Kod svakog gutljaja, nežna aroma hmelja ostaje na usnama. Proizvodi se tehnologijom dvostruke dekokcije, 6 dana fermentacije i 22 dana odležavanja. Ekstrakt sladovine je 12% a sadržaj alkohola je 4%.
Dunkel pivo, čiji naziv znači ‘boemska mešavina‘, potiče iz Republike Češke, kao i Pils. Boemsko tamno pivo predstavljalo je suprotnost aromatičnijem Pilsu sa većim saržajem hmelja. Bilo je potpuno tamno, svetlost nije ni malo prodirala kroz njega. U davna vremena pivnice su ovo izuzeno tamno pivo mešali sa nekim tipom svetlog piva. Basch je sačuvao dominantnu aromu hmelja a zahvaljujući posebnoj tehnologiji zagrevanja u proizvodnji, intenzivni sadržaj karamele se ne pregreva i na taj način ne daje pivu preteranu gorčinu što je čest slučaj u konvencionalnim pivarama. Ovo pivo je izuzetno popularno, naročito u hladnim mesecima. Ekstrakt sladovine je 12 % a sadržaj alkola je 4,5%.
DONOSIMO VAM vodič za uparivanje piva i hrane
Weizen pivo kuva se po starim bavarskim receptima koristeći 60% pšeničnog slada i 40% ječmenog slada. Jedna od tajni dobrog Weizen piva je izbor adekvatnog kvasca. Kod ove vrste piva kvasac utiče na karakter piva mnogo više nego kod drugih vrsta. Osigurava voćnu notu i ima osvežavajući efekat. Ipak, voćna nota ni u kom slučaju ne sme da bude dominantna. Fermentacija traje nedelju dana a za odležavanje je neophodno tri nedelje. Ekstrakt sladovine je 12% dok je procenat alkohola 4,5. Ovo je idealno letnje pivo.
Mesto gde Beč susreće Suboticu u jednom gutljaju! Ova priča počinje u Beču, gradu koji je od 2001. godine prvi i jedini na svetu ustavnom odredbom zaštitio vodu za piće. Poznat po jednoj od najboljih voda za piće iz gradskog vodovoda, ovaj grad inspirisao je Basch da uradi nešto, za mnoge, na prvi pogled nemoguće – Bečka voda u Subotici! Da, moguće je.
Iz restorana Bash House pojašnjavaju: „Kvalitet bečkog piva i vode naterao nas je da poželimo isti doživljaj u našem restoranu. Započeli smo ne tako jednostavno istraživanje, ali kada čovek nešto baš želi onda prepreke ne postoje. Kako bismo imali isti kvalitet vode neophodno je bilo da napravimo svoju, malu, modernu, fabriku vode. Tim naših i tehnnologa i iz Beča posvetio je posebnu pažnju formulisanju savršene metode filtracije. Mnogo litara kasnije, ponosno možemo reći – došli smo do cilja. Svaki ljubitelj piva zna da se tajna kvaliteta krije u kvalitetu vode, zato je za nas, voda srce pivare. Basch Voda ne samo da oživljava naša piva, već je ključna i u pripremi svakog obroka u našem restoranu. Bilo da se radi o pripremi hrskavih specijaliteta ili osvežavajućih napitaka, Baš Voda donosi neponovljiv šmek svakom zalogaju i gutljaju. Pored toga, sve naše goste očekuje bokal ovog najvažnijeg pića uz svaki obrok.“
Pizza koju ovde možete probati dobija svoj jedinstveni ukus zahvaljujući vrhunskoj italijanskoj pećnici specijalno dizajniranoj za postizanje najukusnije hrskave teksture. Ova pizza peć je patentirana 1992. godine, od strane renomirane svetske firme Marana Forni, kao prva rotirajuća pizza peć za restorane. Posebno je uzbudljivo što, kada posetite Basch House, imate priliku da direktno posmatrate kako se ova specijalno oblikovana kamena podloga rotira, podiže i spušta, prema potrebi, prilagođavajući se vrsti pice koja se priprema. Neravnine na podlozi osiguravaju savršeni hrskavi ukus testa o kojem Basch House pizza majstori posebno vode računa kako bi ono bilo pečeno Baš onoliko koliko je potrebno.
Za pripremu pica koriste se najkvalitetniji sastojci iz Italije i to:
– Brašno Caputo 00 fino mleveno brašno sa niskim sadržajem glutena, tip 00 za savršeno lagano i hrskavo testo.
– Paradajz pelat Mutti, celi oljušteni italijanski paradajz sazreo na suncu. Ima bogat ukus, gustu teksturu i jarko crvenu boju zahvaljujući samo paradajzu i soku od paradajza.
– Šunka Benvenuto, Koto šunka sa 97% najkvalitetnijeg mesa. Bez glutena, glutamata, soje, laktoze i mlečnih proteina.
– Sir Sorrentina Fior di latte proizveden prema originalnom, tradicionalnom načinu pripreme u proizvodnom pogonu italijanske mlekare Latteria Sorrentina.
PREPORUČUJEMO Top 5 pizzerija u Beogradu koje ne smete zaobići
Parola je “Bez aditiva i konzervansa”. Bez palminog ulja, bez margarina jer čuvamo zdravlje.
Vrhunski kuvari pažljivo biraju sastojke kako bi stvorili jela koja osvajaju sva čula. Inspiracija dolazi iz autentičnih receptura i svetskih kulinarskih trendova. Svaki zalogaj je jedinstven doživljaj. Kuhinja je podeljena u tri segmenta:
Priprema – Ovde se pažljivo pripremaju sveži sastojci koji će biti korišćeni tokom dana. Priprema testa i delikatesa: odeljak posvećen stvaranju ukusnih testenina i delikatesa
Glavna kuhinja – Opremljena najmodernijim i najkvalitetnijim uređajima, sa posebnim naglaskom na Josperu. Ovaj impresivni uređaj nije samo roštilj, već čarobni alat koji hrani našu strast prema kuvanju i obogaćuje ukuse jela.
Josper Grill – mesto gde se susreću otvoren plamen i precizna kontrola temperature. On omogućava da se sveži sastojci, bilo da su to komadi mesa, povrće ili morski plodovi, transformišu u savršene ukuse. Visoka temperatura pečenja brzo zapeče spoljni sloj hrskavim i sočnim ukusima iznutra.
Stipanova rakija dolazi kao: viljamovka, dunja, kajsija kao i dve vrste barik rakija-dunja i šljiva koje su odležale u hrastovim buradima između 3 i 7 godina. Stipanova rakija je rezultat više od 35 godina posvećenosti uzgoju različitih sorti voća – od neodoljivih jabuka, sočnih šljiva, kajsija i dunja, pa sve do omiljenih krušaka. Rakija nastaje po staroj porodičnoj recepturi koja se menjala samo onoliko koliko je bilo potrebno. Svaki korak u pravljenju ovakvog napitka nosi sa sobom ne samo miris voća već i priču o tradiciji. U svaku flašu, čašicu i kap ovog divnog pića utkani su pažnja i velika posvećenost. U podrumu restorana Basch House, nalazi se izložbeni prostor gde posetioci mogu da vide sve Stipanove rakije i da ih ponesu kao poklon ili kao savršen dodatak porodičnom okupljanju.
View this post on Instagram
U potkrovlju objekta nalazi se šest moderno i elegantno opremljenih smeštajnih jedinica idealnih za odmor, druženje i polaznu tačku za obilazak Subotice. S obzirom na to da je centralno lociran, na samo nekoliko koraka od najznačajnijih građevina poput Sinagoge, Muzeja, Gradske kuće a istovremeno na prelepom šetalištu koje vodi do šume, idealno je za kako za rekreaciju tako i za odmor ili predah na poslovnom putovanju . Koncept smeštaja je noćenje sa ukusnim, bogatim doručkom. Villa Basch je tu da svojim posetiocima pruži dobrodošlicu kao i komfor uz dozu luksuza. Basch House 1887 je energetski efikasan objekat, koji je kompletno rekonstruisan. Obnovljena je stara ornamentika na glavnoj fasadi, korišćeni su i materijali poput stakla, kamena i drveta a sve sa ciljem da se dobije savršen sklad starog i novog. Vođeno je računa i o životnoj sredini, o obnovljivim izvorima energije te je objekat energetski efikasan.
Basch House 1887
Cara Lazara 3, Subotica
Tel. +381 66 666 1887
[email protected]
IG @baschhouse1887
Da li je angažovnje radne snage iz inostranstva vaša sadašnjost ili budućnost – pitanje je sa kojim se sve češće susrećemo, posebno u ugostiteljsko...
pročitaj jošRestoran Uzbechka, prvi restoran uzbekistanske kuhinje u Beogradu, se otvorio na Dedinju. S obzirom da je ovaj restoran počeo kao pekara, prave vrh...
pročitaj jošNema tog ugostiteljskog objekta koji nije bio suočen sa neprijatnošću koju donosi negativna Google recenzija. Ipak, sa njihovim eventualnim porasto...
pročitaj još