Pripremite espresso kolač sa čokoladom, baš kao pastry chef i čokolater Jan Proot
Jan Proot, pastry chef i čokolater, od početka karijere gaji strast prema čokoladi i poslasticama. Upravo to je i njegov glavni pokretač u radu. Na...
pročitaj jošMeđunarodni dan čokolade se proslavlja 13. septembra, ali ova poslastica je toliko obožavana da se njen svetski dan obeležava 7. jula, počevši od 2009. godine u cilju proslave dolaske ove poslastice u Evropu. Ali to nije sve, slave se i Nacionalni dani mlečne, bele, kao i Nacionalni dan kakaoa.
Ako je verovati istorijskim spisima čokolada je dobila ime po astečkoj reči xocolatl, ili u prevodu, gorka voda. Asteci su sušili mleli zrna kakaovca da bi pripremali obredna pića rezervisana samo za plemstvo i sveštenstvo. U ta vremena zrna kakaoa su bila i sredstvo plaćanja.
Španci su se tokom osvajanja dokopali ovog “blaga”, ali im se ukus nije baš svideo. Tada su počeli da eksperimentišu sa dodavanjem šećera i cimeta jer im je kakao bio pregorak.
Španci su više od jednog veka uspešno čuvali tajnu, kako bi zadržali monopol u trgovini, no 1645. godina tajni recept je stigao u Englesku kao deo miraza španske princeze. Englezi su unapredili recepturu i u mesto vode počeli dodavati mleko te je čokolada postala moderno piće širom Evrope. Ubrzo su širom Evrope počeli da proizvode čokoladu u čvrstom stanju, a mi vam donosimo kratku istoriju proizvodnje najslađe poslastice na svetu.
• prvu fabriku čokolade otvorio je François Louis Callier početkom 19. veka u Švajcarskoj
• Holanđanin Coenraad Van Houten zaslužan je za proizvodnju čokolade u prahu
• prve čokoladne table, pastile i figurice od čokolade su nastale 1840. godine u Belgiji
* Švajcarac Daniel Peter of Vevy je 1875. godine napravio prvu mlečnu čokoladu
• Jean Neuhaus prvi je početkom 20. veka u Belgiji proizveo punjene praline.
SASTOJCI:
* 100 g tamne čokolade za biskvit
* 250 g brašna
* 30 g kakaa
* 2 jaja
* 150 g smeđeg šećera
* 1 mahuna vanile
* 2 kašičice praška za pecivo
* 100 ml skuvane espresso kafe
* 75 ml ulja
* so
* džem prema želji
* 100 g tamne čokolade za krem
* 100 ml slatke pavlake za kremu
PROČITAJTE JOŠ! Pastry chef Francisco Migoya otkriva tajnu pravilnog temperiranja čokolade
PRIPREMA
Najpre otopite čokoladu i pustite da se lagano ohladi. U posebnoj posudi pomešajte jaja i šećer, pa ih dobro umutite. Dodajte aromu vanile i ulje, i dobro promešajte. Na kraju umešajte i otopljenu čokoladu.
U drugoj posudi pomešajte brašno, prašak za pecivo, kakao i so. Spojite tečne i suve sastojke i sve dobro sjedinite. Na kraju, postepeno, dodajte vruću skuvanu kafu.
Kada ste dobili smesu za biskvit, prebacite je u kalup za pečenje koji ste premazali maslacem. Pecite na 180 stepeni 40-50 minuta. Za to vreme zagrejte slatku pavlaku i prelijte je preko 100 g tamne čokolade. Pustite da se otopi pa sve dobro promešajte. Pustite da se ohladi.
Ako je džem koji koristite presladak, možete dodati malo limunovog soka, a ako je pregust, dodajte mu kašiku vode i dobro promešajte.
Kada se biskvit ohladi, odrežite gornji deo i premažite ga džemom, a zatim i kremom od slatke pavlake i čokolade. Dobro ohladite, i na kraju sve pospite krupnom soli ili cvetom soli.
Kako bi se privukla pažnja ljubitelja ekskluzivnih gastronomskih iskustava u restoranima širom Srbije, pored internacionalnih jela vredno je istaći...
pročitaj jošPored već dobro poznatih lokacija prestižnog lanca Korpa Deli Marketi, na adresi Bulevar vojvode Bojovića 14 u Beogradu i Veselina Masleše 2 u Novo...
pročitaj jošSutlijaš, mnogima omiljena poslastica iz detinjstva, ne mora da bude pripreman samo na tradicionalan način. Kikkoman recept za čokoladni sutlijaš d...
pročitaj još