Restoran Fortunato: Kultna gastronomska rimska priča sada i u Beogradu
U srcu Rima, nekoliko koraka od Panteona, restoran Da Fortunato nosi unutar svojih zidova dugu porodičnu tradiciju gostoprimstva, strasti i profesi...
pročitaj jošGastronomski identitet Sardinije se izražava kroz malloreddus i culurgiones pastu, prasetinu sa ražnja uz pane karaso, pekorino Sardo i limončelo. Ipak, srećan kraj obroka na Sardiniji je nezamisliv bez kolača pod nazivom pardulas. Radi se o torticama karakterističnog zvezdastog oblika punjenim rikota sirom, kravljim ili ovčijim, začinjenim koricom limuna i šafranom. Prvobitno su bile tipičan uskršnji desert, ali se danas konzumiraju tokom cele godine.
View this post on Instagram
Pardulas nisu stvorili prefinjeni poslastičari sa raskošnih dvorova, već su rođeni i odrasli u domaćim kuhinjama, i donedavno su se jedino tamo i mogli pojesti. Engleski pisac D. H. Lorens je putujući Sardinijom 1921. zapisao da mu tada niko nije ponudio ovaj slatkiš. Ni u tratorijama, niti na privatnim ručkovima. Ovo ne treba da čudi, jer u to vreme je ova tortica bila blisko povezana sa verskim praznicama i ritualnim porodičnim slavljima. A tu za stranca nije bilo mesta.
U italijanskoj poeziji oblik pardulas kolača se povezuje sa oblikom stomaka trudnice, generišući alegoriju meke obline koja skriva najdragoceniju dušu Sardinije, koja će naposletku izaći na videlo u svoj svojoj raskoši. Na drugoj strani, filozof Antonio Gramši je u jednom od pisama poslatih iz zatvora svojoj majci napisao kako mu snage daje san o tome da ponovo doživi jedan od onih ručkova na kojima je cela porodica okupljena za trpezom, a na njoj kulurđones i pardulas.
PUTOVANJE u Palermo – hrana i vino bisera Sicilije
Ove, cvetu nalik, sočne korpice su jedan od simbola naroda Sardinije i za njih su mnogo više od slatkiša. Za njih, pardulas predstavlja vezu sa vlastitom zemljom, precima, tradicijom i izraz magične ljubavi koja je preživela i najteža vremena.
Pomešajte 400 g fino mlevenog griza od durum pšenice sa 50 g svinjske masti i dovoljno tople vode da dobijete homogenu smesu. Mesite testo dok ne bude glatko i čvrsto. Uvijte ga u plastičnu foliju i ostavite da odstoji najmanje 1 sat. Izgnječite viljuškom 500 g ovčije rikote u većoj činiji. Pomešajte 100 g fino mlevenog griza od durum pšenice sa prstohvatom soli, 100 g šećera, 3 jajeta i rendanom korom 1 limuna i 1 pomorandže. Sjedinite sir sa prethodnim sastojcima, dodajte prstohvat šafrana i dobro promešajte, tako da smesa bude dobro povezana, a sastojci ravnomerno raspoređeni.
Rastanjite testo na debljinu oko 2 mm, pa pomoću okruglih modli prečnika oko 10 cm izrežite testo. Rasporedite na sredinu svakog diska po kašiku fila. Zahvatite vrhovima prstiju ivice testa i štipnite na 6 tačaka, tako da se formiraju faltice. Poređajte pecivo na pleh obložen papirom za pečenje i pecite u zagrejanoj rerni na 150-160°C 30-40 minuta tj. dok pardule ne porumene.