Burrata sir je savršen za bezglutenski gelato
Burrata označava kremastu teksturu nalik maslacu Burrata je puno mekša i masnija od mozzarelle Mekana i kremasta unutrašnjost skrivena iza laga...
pročitaj jošMeka i nestvarno kremasta struktura jezgra je obmotana mocarelom, što ovaj sir čini jednom od najpoželjnijih namirnica širom Italije. Burrata je danas sir sa globalnom popularnošću, ali njegovi počeci vezani su za dvadesete godine prošlog veka i vreme kada je siromaštvo uzimalo danak. U južnoj Italiji, u porodicama koje su živele na periferiji grada Andrije (Apulija), moralo se početi sa smanjenjem utroška prilikom proizvodnje sira, što je za rezultat dalo još jedan primer ljudske genijalnosti i dovitljivosti – burratu.
Za tačno vreme nastanka ove vrste sira uzima se 1956. godina, kada se Lorenzo Bianchini dosetio kako da sačuva tovar stracciatella sira, obmotavši sitan sir mocarelom, koja je služila kao konzervans, i tako stvorio novu vrstu sira. Tekstura ovog sira je definitivno njen najprivlačniji element. Iako spolja deluje kao čvrsti sir, kada se zaseče pojavljuje se kremasta, meka, mlečna tekstura koja je jednostavno neodoljiva. Još jedna specifičnost ovog sira vezana je za upotrebu listova biljke asfodel u koje se burrata obmotava. Pošto listovi ove biljke venu i suše se u roku od 3-4 dana nakon branja, njihova svežina je jasan pokazatelj svežine sira.
NAPRAVITE burrata gelato i uživajte u nestvarno dobrom sladoledu
Nesumnjivo je da će burata postati zvezda svake trpeze. Broj jela u kojima nalazi svoje mesto je teško nabrojati; od salata, preko pice, do testenine i rižota. Pripremite se da burata uskoro osvoji i vas.
Burata salata – zelena salata, paradajz, krutoni i burrata, naravno. Iako ima samo nekoliko sastojaka ova salata će vas zaokupiti ukusom. Tekstura je takođe savršena, jer se kremastost sira savršeno slaže sa hrskavim krutonima. Sve preliveno balzamikom; baš kako treba za savršenu završnicu.
Marinirana burata – burata natopljena belim lukom, pa poslužena na sveže pečenom hlebu oduševiće svakog ko je bude kušao.
Bruschetta burrata – ukrasite bruskete cepkanim sirom, čeri paradajzom, lukom, svežim bosiljkom i esktradevičanskim maslinovim uljem. Pored toga, probajte da oštar miris balzamika uparite sa baršunastom buratom i paradajzom i dobićete eksploziju ukusa poput nijedne druge.
Burrata pizza – možda nikada više nećete želeti da jedete drugu picu, samo nemojte preopteretiti testo gomilom nepotrebnih sastojaka. Dovoljan je sir, malo belog luka, zgnječeni paradajz i sveži bosiljak.
Pasta – kuvanu testeninu pomešajte sa sosom od paradajza i belog luka, ukrasite parmezanom, buratom i listovima bosiljka. Ovako pripremeljena testenina je izuzetno kremasta i teško da ćete joj odoleti.
POSETITE restoran Rasplet gde su italijanski ukusi pod srpskim uticajem
Potaž od krompira ili francuska supa od luka sa burrata sirom – kontrast ukusa i tekstura u ovoj čorbi je ništa drugo no rajski užitak. Potaž je u isto vreme zasit, kremast i svilenkast. A ako dodate pravu količinu pesta, eto umamija. Kombinacija crnog luka i sira je toliko drugačija od bilo čega poznatog, da jedino što preostaje jeste da probate ovaj ukus.
Tradicionalno pripremljene lazanje odlaze u zaborav kada se pojavi lazanja sa pečenim povrćem i buratom. Prepuna povrća i kremaste burate, to je užitak čak i za najsofisticiranije nepce.
Breskve i burata idu ruku pod ruku kada je u pitanju Caprese salata sa tvistom, gde breskve zamenjuju paradajz. Njihova slatkoća ima neverovatan ukus kojem doprinosi slanoća pršute, a naravno, burata podiže jelo na viši nivo.
Evo još jedne kombinacije sa breskvama – hrskavi tost sa pečenim voćem, kremastim sirom, medom i seckanim pistaćima!
Isprobajte buratu u kombinaciji sa trešnjama i ostarelim balzamiko sirćetom – videćete šta je zadovoljstvo.
Uspešnost uparivanja zavisi isključivo od namirnica sa kojima kombinujete ovaj nežan i delikatan sir. Kada mu dodate ekstradevičansko maslinovo ulje ili aceto balsamico, burata postaje lagano predjelo koje ćete ulepšati sa Prossecom ili penušavim Moscato d’Asti vinom.
Caprese salata, na primer, najbolje se slaže sa kiselim belim vinima kao što su Falanghina, Fiano di Avellino, Pinot Grigio, Vermentino i Gavi. Prosecco, suvi rozei i Chianti takođe su izvrsni vinski parovi uz ovo popularno letnje predjelo.
Kada su lazanje sa burattom u pitanju nadopunite puterasti ukus sa sramežljivim Dolcettom iz Pijemonta. Sauvignon Blanc iz Furlanije će vam se takođe dopasti, a za hrabrije tu je intezivni Aromatico, aromatični traminac iz Alto Adiđea.
ČITAJTE kratak vodič za uparivanje vina i kolača
Kada kombinujete buratu sa breskvom, izvrsno će se složiti Pinot Gris Reserve. Pogotovo ako slatkoću breskve naglasite sa maldonskom solju koja pojačava slojevito koštunjavo voće i voćne note u vinu. S druge strane, lagani pikatni biljni tonovi vina će zaplesati u harmoniji sa mikrobiljem i svežim bosiljkom.
Izbegavajte crvena, teška vina, prepuna tanina. Ova vina će upiti svu masnoću mladog sira i ostaviti osećaj krede u ustima. Ako baš mora crveno, onda neka to bude Spirito Libero iz Tenuta Casteani u Toskani, a radi se o izvrsnom sanđenovezeu bez dodatih sulfita.