Međunarodni dan Prokupca slavimo danas
Danas je Međunarodni dan prokupca, naše autohtone sorte grožđa koja ima ogroman značaj za naše vinarstvo. Prokupac je prva regionalna sorta koja sl...
pročitaj jošProkupac je kroz istoriju, a pre pojave međunarodnih sorti vinove loze u Srbiji, na ovim prostorima bio dominantna sorta, uključujući sve ostale, i bele i crvene.
Danas je ostalo jako malo starih zasada prokupca, a najviše ih se nalazi u Župi. Novi zasadi nalaze se širom Srbije, i svedoče o renesansi ove plemenite sorte.
U Župi aleksandrovačkoj, prokupac je bio poznat pod nazivom rskavac, pri čemu je sam naziv ukazivao na debelu pokožicu bobice, jer je prilikom ugriza stvaran karakterističan „hrskav“ zvuk. Zahvaljujući Župi i župskim vinarima, prokupac se očuvao do današnjih dana. A Župa ostaje carstvo prokupca u kom još uvek možemo naći viševekovne vinograde.
U centralnoj Srbiji, prokupac se u vinogradima sadio najčešće zajedno sa skadarkom, i takav izbor sortimenta je imao naziv „šumadijski sad“. U Šumadiji je uobičajeni naziv sorte bio kameničarka, a pretpostavlja se da taj naziv potiče od sela Kamenica kod Kragujevca koje je u prošlosti bilo pokriveno vinogradima prokupca.
U periodu do filoksere, prokupac je imao odličnu reputaciju i najbolja vina Srbije su pravljena od prokupca. Nažalost, nakon Drugog svetskog rata, u fokusu postaje industrijska proizvodnja vina čime prokupac postaje „ružno pače“, predodređen za masovnu proizvodnju jeftinih vina. Samim tim, postepeno se urušila reputacija sorte. Donekle se održala reputacija ružice, tradicionalnog ružičastog vina intenzivnije boje napravljenog od prokupca, no i to ponajviše zahvaljujući praksi pravljenja roze špricera.
Tek krajem 20. veka, prokupac ponovo dolazi u ruke vinara koji veruju da od njega mogu nastati vrhunska vina kojim se Srbija može ponositi. Starim vinogradima je posvećena naročita pažnja. Prokupac se sve više sadi u vinogradima Srbije, ovog puta uzimajući u obzir savremena znanja u vinogradarstvu. Prokupac je ostao isti, ali se naš odnos prema njemu promenio. Kao rezultat toga smo dobili vrhunska vina od prokupca koja osvajaju medalje i nagrade na najznačajnijim svetskim vinskim takmičenjima.
Prokupac je pozna sorta, bere se u četvrtoj epohi. Sorta je prilično rodna i bujna, a uspešno se gaji i u tradicionalnom i u špalirskom obliku. Srednje je otporna na bolesti, ali je slabo otporna na niske temperature. Nakuplja 18 do 22% šećera i 5-7 g/l kiselina. Međutim, izdvojeni su varijeteti koji su u stanju da sintetišu i do 24% šećera, pa i više, sa sadržajem ukupnih kiselina do 8g/l.
Sortni prokupac ima lako prepoznatljive mirise višnje, crne trešnje, sveže šljive, crne ribizle, kupine i, vrlo često, prijatne začinske note. Umereno je punog tela, umerenog intenziteta boje i često naglašenih tanina. Odležavanjem, prokupac dobija na kompleksnosti i njegovi tanini postaju mekši, ali ipak vino ne gubi svoju živahnost. Sa dobrih pozicija i u dobrim godinama, prokupac daje vina koja mogu veoma dugo da čuvaju i razvijaju se u plemenita, odležala vina. U svakom slučaju, od prokupca ćemo u čaši uvek dobiti autentičnost.
Idealna čaša za vino od prokupca ima šire telo i povećanu zapreminu, što omogućava intenzivni doživljaj aroma i ističe voćnost i začinske tonove ovog vina. Pre dve godine austrijska kompanija Riedel je čašu namenjenu tipovima vina Barolo i Barbaresco, označila kao idealnu čašu za prokupac. Ova čaša će savršeno umiriti alkohol i izbalansirati kiseline u vinu. Nakon otvaranja boce, dekantirajte prokupac od 30 do 60 minuta pre služenja, a servirajte ga na 16-18°C.
Novogodišnji praznici donose posebnu čaroliju, a ništa ne oličava slavlje bolje od boce šampanjca ili kvalitetnog penušavog vina. Osim što simboliz...
pročitaj jošVinarija Tikveš, osnovana 1885. godine sa vekovnom tradicijom, prerasla je u sistem Tikveš Châteaux & Domaines i danas se sastoji od nekoliko v...
pročitaj jošBorn in Italy, shared everywhere. Možete biti u Rimu, Beogradu, Londonu, Berlinu, Njujorku ili Valdobijadeneu. Odmah iza ugla vašeg doma ili kil...
pročitaj još