Bubble tea, igra tapioka perli nam je stigla sa Tajvana
Meke kuglice tapioke su duša penastog i kremastog bubble teanapitka koji je izmišljen na Tajvanu osamdesetih godina prošlog veka. ubrzo je postao opsesija za sve tinejdžere sa dalekog istoka, a ovog leta su postale apsolutni hit u Beogradu.
Bubble tea je postao hit tokom korone
Ukoliko ste tokom ovog leta prošetali Beogradom od početka Knez Mihailove do Bulevara despota Stefana sigurno ste naleteli na grupice tinejdžera koji dok šetaju gradom nose čaše sa raznobojnim napitkom sa neuobičajeno velikim slamkama. Ako ih niste videli ili niste znali o kakvom piću se radi, to je Bubble tea i pravi je hit ovog leta.
Prvi objekat koji je prodavao ovaj izum sa Dalekog istoka je otvoren još pre desetak godina u Novom Sadu. Ipak, to nije prošlo kod publike i lokal je ubrzo zatvoren. Pokazalo se da tada nije bio pravi trenutak za plasman ovog pića jer većini nije bilo jasno o čemu se radi. A onda je došla korona i TikTok je postao jedini prozor u svet za mlađe, ali i starije generacije. Među najpopularnijim snimcima su bili oni sa receptima za brzu i jednostavnu pripremu hrane, a u okviru tog “gastronomskog” segmenta izdvajali su se snimci u kojima je Bubble tea bio u glavnoj ulozi. I, ubrzo, mladi su poludeli za čajem sa mehurićima.
Žvakasta i zabavna struktura
Bubble tea je osvežavajući slatki napitak na bazi čaja koji je izmišljen na Tajvanu osamdesetih godina prošlog veka. Ubrzo je postao opsesija za sve tinejdžere sa Dalekog istoka, a deset godina kasnije postao je popularan i u Americi i ostatku sveta. Osim kao Buble tea, možete ga pronaći i pod nazivom boba ili tapioka čaj.
Perlice tapioke, koji se dobijaju iz korena biljke kasave, odnosno manioke, su duša Bubble čaja zbog svoje strukture poput gumenih bombona. Perlice se kuvaju u slatkom sirupu, a zatim se dodaju u piće dajući žvakastu, za konzumenta vrlo zabavnu, strukturu. Ove lepljive kuglice se žvaću između gutljaja, a osim zanimacije za zube, u svetu se mladi zabavljaju u gađanju kuglicama pomoću malo širih slamčica od onih na koje smo navikli u koktelima.
Bubble tea se u originalu pravi od crnog čaja sa mlekom i šećerom koji bi se dobro protresao sa ledom. No, ubrzo je mašta počela da radi, tako da se kao čaj koriste i zeleni, ulong, kao i voćni čajevi
Međutim, ovo piće ne duguje ime mekim kuglicama, već peni koja se dobija nakon mućkanja čaja kako bi se oslobodile arome. U originalu je to bio crni čaj sa mlekom i šećerom koji bi se dobro protresao sa ledom, no ubrzo je mašta počela da radi, tako da se kao osnovni čaj koriste i zeleni, ulong, kao i voćni čajevi. Dve osnovne vrste su voćne i mlečne varijante, gde se u ove prve dodaju sirupi, smrznuto ili sveže voće, a u druge se dodaje kravlje ali i bademovo ili neko drugo biljno mleko. Kako je popularnost ovog azijskog čaja rasla, internet je počeo da se puni savetima za vrhunski užitak, a koji da biste postigli potrebno je da pogodite “tajming” tako da se perle i čaj jedu i piju u isto vreme.
Bubble tea i Mochi su savršen spoj
U kafeu La Tea uz bubble tea nude japanski mochi i korejsku slatku senzaciju croffle
Da i mi nismo ostali imuni na ovu tečnu senzaciju svedoči i sve više lokala, uglavnom kineskih street food restorana, koji su uvrstili Bubble tea u ponudu, a sve je više i specijalizovanih kafea i poslednji u nizu koji je otvoren je cafe La Tea u Ulici braće Jugovića. Enterijer je kao preslikan iz objekata te vrste na Dalekom istoku. Boje, teksture, materijali i oblici su podređeni isticanju šarene palete napitaka.
U prepunom lokalu najviše je gostiju u dvadesetim godinama života, a toga dana polovina su bili stranci. No, kako saznajemo da smo došli neki drugi dan, lokal bi možda bio prepun dece uzrasta od 7 do 14 godina.
Krofli je vafl napravljen od testa za krofne
Što se tiče ponude, La Tea je svoje napitke podelila u pet segmenata i to: mlečni čaj, bistri čaj, sveže mleko, smuti i cheezo milk. Svaka od ovih grupa sadrži po 6-7 različitih ukusa. Pored toga, gost može izabrati takozvani ledeni stepen, pa se tako napitak služi, u nijansama, od toplog do ledenog. Takođe, možete odrediti količinu slatkoće, a ne čudi da najbolje idu ledeni sa standardnom količinom šećera.
Da bi sve bilo u istočnjačkom fazonu tu je i ponuda kolača. Kombinacija kroasana i vafla pod nazivom croffle su izum irskog pastry chefa Lousea Lennoxa koji je 2017. godine testo za krosana urolao i pekao ih u pekaču za vafle. Na taj način dobija se hrskavije testo nego ono pečeno u tradicionalnim rernama. U Irskoj nisu toliko popularne, ali su svetsku slavu prvo postigli u Južnoj Koreji. Ovde ih nude u šest ukusa, od klasične kombinacije Nutele i banana, preko karamele i maline, do kombinacije ulupane slatke pavlake i sezonskog voća. Među dečicom, logično, najpopularnija je kombinacija sa Oreo keksom.
Vrednost bubble tea tržišta raste
Drugi kolač je tradicionalna japanska poslastica – mochi. Mochi je slatkiš koji se pravi od pirinča spremljenog na pari koji se tradicionalno udara drvenim maljem dok ne postane gusta, ljepljiva pasta nazvana mochigome. Mochigome se kasnije oblikuje, puni, preliva, posipa i peče kako bi dobio svoj konačni oblik. U Japanu se tradicionalno puni pastom od slatkog crvenog pasulja, zvanog azuki, i u zavisnosti od godišnjeg doba dodaje se voće u sredinu ili, na primer u jesen, pasta od kestena. Danas, sve što možete zamisliti, može da bude fil za ovu poslasticu, pa tako u kafeu La Tea može pojesti mochi sa mangom, breskvom, jagodom i Oreo keksom.
Koliko god da vam sve ovo što ste pročitali ne zvuči privlačno, ni ukusno, nije se šaliti sa potencijalom ove industrije. Naime, Fortune Market Insights je procenio da je svetsko tržište ovog napitka prošle godine vredelo 2,29, a da će ove vredeti 2,46 milijardi dolara. Prema prognozama, vrednost ovog tržišta bi do 2030. godine dostići 4,08 milijardi dolara.
Bubble tea – izvorni recept
SASTOJCI: 1 šolja perlica tapioke * 4 šolje jakog crnog čaja * 2 šolje mleka * kockice leda; za sirup: 200 g šećera * 250 ml vode
PRIPREMA: Od vode i šećera zakuvajte sirup. Skuvajte perle tapioke, pa ocedite i stavite u šećerni sirup. Skuvajte čaj, ostavite da se ohladi i stavite u frižider. Kada se čaj ohladi, sve sastojke stavite u šejker i dobro promućkajte. Poslužite uz dve kašike perli od tapioke, sa širokim slamkama.
Bubble tea sa rumom
Bubble tea sa rumom
Bubble tea se dobro slaže i sa alkoholom. Votka i džin će dati alkoholnu infuziju bez uticaja na ukus, a burbon i rum će svojim aromama upotpuniti i podići čaj na novi nivo.
SASTOJCI: 2 oz ruma * 2 oz soka od pomorandže * 1,5 oz mleka * 1 oz crnog čaja * 0,75 sirupa od soka dinje i šećera * 2 kašike tapioka perlica i malo šećera
PRIPREMA: Proces pripreme je isti kao i kod izvornog recepta do trenutka kada ohlađeni čaj i sve ostale sastojke (osim tapioke) pomešate u šejkeru. Protresite snažno i dva puta procedite u čašu sa perlama tapioke na dnu. Lagano promešajte i dodajte slamčice.