Sve ostalo je nešto drugo, ali ovo je Čarda Pera Čonka, Čarda kod Carine
Mesto od kog nikada niste videli neobičnije, a ni lepše. Već na prilasku ovom objektu smeštenom usred šume, ispod Batinskog mosta, gde Dunav mirno ...
pročitaj jošHadži Jovan Mrđenović, naš dragi i rado čitani kolumnista, otvorio vam je vrata PIK Oplenac, jedne od najlepših vinarija na našim prostorima i podsetio na vekovne rusko-srpske bratske veze i ogromno prijateljstvo dva naroda.
Neraskidive su veze između ruskog i srpskog naroda i traju vekovima. Mnogi Srbi pokazali su hrabrost i umeće ratovanja u ruskim ratovima za slobodu. Bili su Srbi vojskovođe, diplomate, pomorci i naučnici u osamnaestom, devetnaestom i dvadesetom veku. Zapažena je uloga Srba u stvaranju savremene Rusije.
S druge strane ruski car, Nikolaj Drugi, tragičnu sudbinu svoje porodice i carstva zapečatio je odlukom da sa Austro-Ugarskom zarati zbog Srbije. U svojoj besedi 1932. godine, Vladika Nikolaj Velimirovič kaže: „Veliki je naš dug pred Rusijom! Može čovek biti dužan čoveku, može i narod narodu. Ali dug kojim je Rusija obavezala srbski narod 1914. godine, tako je ogroman da njega ne mogu vratiti ni vekovi, ni pokolenja.“
Okrobarska revolucija 1917. godine, oterala je u emigraciju mnoge znamenite Ruse. Bila je to intelektualna elita Carske Rusije.
Došli su u Srbiju jer se ovde i dalje priznavao njihov pasoš. Više od polovine ruskih emigranata, kojih je bilo oko 40.000, bili su visoko obrazovani ljudi koji su predstavljali ogromnu intelektualnu energiju preko potrebnu tadašnjoj Srbiji. Ovi Rusi učestvovali su u izgradnji dvorskog kompleksa na Dedinju, Narodne skupštine Generalštaba, Narodnog pozorišta, Glavne pošte i drugih javnih zgrada. Radili su na izgradnji Patrijaršije i još nekoliko crkava. Najlepše beogradke privatne vile delo su ruskih arhitekata. Emigranti su verovali u brzi povratak kući ali komunističke vlasti oduzele su im državljanstvo. Kralj Aleksandar dao im je mogućnost da ovde žive i rade pod istim uslovima koje su imali naši građani. Korist je bila obostrana.
„Mislim da je Srbija Andrejevim dolaskom dobila mnogo. To će vreme pred nama sigurno pokazati. Ljubitelji dobre kapljice dobili su paletu izvanrednih vina, a Srbija je dobila još jednog sina koji našu zemlju svojata, voli i nesebično joj pomaže. Dobrodošao dragi brate!“
Ovo do sad bila je istorija. Junak naše priče je Andrei Semykin, vlasnik vinarije Pik Oplenac od 2014. godine. Andrei je Rus koji je izabrao Srbiju za svoju drugu domovinu. Bila je to ljubav na prvi pogled. Došao je u našu lepu zemlju i shvatio je da ovde treba da ostane. Svaki detalj vinarije govori da je pravljena za mnoge generacije. Na prvi pogled vidi se sa koliko ljubavi je sve rađeno. Enterijer vinarije je kitnjast i pitak sa neodoljivim utiskom na posetioca da je u odajama dvorca u Versaju ili Petrovom selu u Sankt Peterburgu. Andrei Semykin je neobičan čovek. Pored visokog obrazovanja iz mnogih oblasti i znanja desetak stranih jezika, voli da kreira detalje na svojim građevinama. Sam projektuje, deo radova sam izvodi i veoma pažljivo nadgleda. U sklopu vinarije veoma važno mesto zauzima najsavremenija laboratorija koja kontroliše proizvodnju vina do detalja. Mislim da je Srbija Andrejevim dolaskom dobila mnogo. To će vreme pred nama sigurno pokazati. Ljubitelji dobre kapljice dobili su paletu izvanrednih vina, a Srbija je dobila još jednog sina koji našu zemlju svojata, voli i nesebično joj pomaže. Dobrodošao dragi brate!
A sad nešto vrlo važno! Evo šta piše na sajtu vinarije PIK Oplenac:
„Na sunčanim obroncima Oplenca, u Topoli, vinarija PIK Oplenac otvara vam svoja vrata. U ovoj duhovnoj prestonici Srbije, vino je vekovima deo kulture, vere i običaja. Od vremena dinastije Karađorđević, pa sve do danas, oplenački kraj poznat je po vinima dostojnim kraljevskih stolova Evrope. Sinonim je dobrog grožđa, te je stoga i nazvan prestonicom srpskih čokota. Baš tu, gde su se susrela prirodna i kulturna bogatstva, čist vazduh i mirisni plodovi vinove loze, vinarija Pik Oplenac ujedinila je darežljivost prirode, strast i ljubav prema večnom piću i predan rad. Nastavljajući tradiciju dužu od 60 godina, proizvodimo vina karakterističnih cvetnih i voćnih aroma. Vinarija Pik Oplenac po
ela je da ispisuje stranice svoje istorije 1948. godine kada je osnovana u okviru čuvenog preduzeća Navip. Svojim kapacitetima i kvalitetom našla se na samom vrhu Balkana. Verujemo da je i dalje živo sećanje na: Rajnski Rizling, Zlatnu Oplenku, Oplenački crni biser, Crni Burgundac, Smedervku, Leoni…
Devedesetih godina, ovo preduzeće, na žalost, odlazi u stečaj i sve do 2014. godine, nema aktivnost. 2014. Godine, dolazi do privatizacije vinarije i danas se nalazi u ruskom vlasništvu. Andrei Semykin, vlasnik vinarije, ponovo pokreće proizvodnju vina, zadržavajući i negujući istoriju starog preduzeća. Dakle, vinarija je dobila nov izgled, dostojan istorijata same Topole, kao mesta koje odiše duhom istorije kraljevske dinastije Karađorđević. Danas, vinarija, koja izgledom više podseća na muzejski prostor, neguje stare tehnologije u novom ruhu i postajemo prepoznatljivi na tržištu kao nešto drugačiji na vinsko-vinogradarskoj mapi Srbije. Vinarija PIK Oplenac u svom portfoliju ima nekoliko etiketa koje oslikavaju ambicije, ali i veličinu i istorijat same vinarije. Grožđe se bira sa najboljih terena u Srbiji, od Šumadije, kao centralnog i za PIK Oplenac najvažnijeg vinogorja, pa do levačkog, fruškogorskog i na jug do leskovačkog. Sve lokacije su pažljivo izabrane i proizvodnja grožđa na njima prati se tokom cele godine, u saradnji sa velikim brojem kooperanata. Posebno se izdvajaju svojim kvalitetom vina odležala u hrastovim buradima iz linije Monarh, na čijem čelu je selekcija Monarh S, selekcionisana samo u najboljim godinama i sa najboljih lokaliteta za uzgajanje kaberne sovinjona i merloa.
Izuzetna pažnja posvećuje se i proizvodnji sortnih crvenih vina sorte kaberne sovinjon, merlo i vranac, kao i našem najprodavanijem blendu Monarh Cuvee, proizvedenom u stilu vina iz Bordoa. Liniju Constanta, pored Sovinjona Belog i Šardonea, krasi Constanta Musa Rose, naš jedinstveni roze sazreo u hrastovim buradima, kao poseban raritet ne samo u Srbiji nego i šire, pošto se malo vinarija odvaži da proizvodi roze kao ozbiljno hrastom oplemenjeno vino. Vino je ciljano proizvedeno za slaganje sa hranom i zavisno od temperature serviranja može pratiti kako laganija predjela tako i ozbiljna glavna jela jer se njene začinske note odlično komponuju. Villa nota Muskat Ottonel je ponos linije belih vina, prepoznatljivog zavodljivog muskatnog mirisa, cvetno-voćnog karaktera u kome se spoznaje miris dinje, breskve, citrusa i egzotičnog voća. Muskat idealan za letnja uživanja i dobro raspoloženje. U želji da se održi veličina brenda PIK Oplenac i njegova pristupačnost, zadržana je i proizvodanja stonih vina u liniji Tron, čija vina ulepšavaju mnoge svečanosti kako u Srbiji tako i van njenih granica.“
Na kraju, savetujem da probate ova fantastična vina. Prošetajte porodično do Topole i Oplenca. Videćete deo istorije i jedinstvenu lepotu na koju svi moramo biti ponosni!
Danas počinje ASI takmičenje za najboljeg sommeliera u Evropi, Africi i Bliskom istoku. Ovaj događaj se održava svake tri godine i organizuje ga As...
pročitaj jošPriprema kafe je umetnost, ali i vrhunska veština, a Julius Meinl trening centar idealno mesto da je savladate! Svaki iskusan ugostitelj zna da ...
pročitaj jošBarcaffè Espresso ponovo je ostvario izvanredan uspeh na prestižnom takmičenju International Coffee Tasting 2024, osvojivši dve zlatne medalje u ko...
pročitaj još