Tradicionala 2025: Najbolji restorani sa tradicionalnim i autohtonim jelima Srbije
Tradicionala 2025 je izbor za najbolje restorane u Srbiji koji služe autentična i tradicionalna jela. Svako ko je bar jednom imao prilike da pročit...
pročitaj jošPrvi restoran koji se spominje u arhivskoj građi Novog Sada je gostiona Kod fazana, i to 1822. godine. Iako se veruje da je restoran počeo sa radom još ranije. Ubrzo je postala toliko popularna da je ulica, koju danas poznajemo kao Njegoševu, ponela naziv Fazanova. Gostiona se tada nalazila u zgradi nekadašnje Muzičke škole „Isidor Bajić“, koja u to vreme nije imala nadograđeni sprat. Osim što je bila gostiona, bila je omiljeno mesto za okupljanje Novosađana željnih kulture.
Kafana prestaje sa radom 1878. godine, jer je prostor kupila Rimokatolička crkvena opština za žensku školu, da bi direktor Muzičke škole „Isidor Bajić“, Dušan Stular, uspeo 1953. godine da obezbedi prostor za rad muzičke škole.
Pored nacionalnih gastronomskih specijaliteta, domaća kafa iz ibrika spaja prošlost, sadašnjost i budućnost u jednu savršenu harmoniju i idilu.
Glavnokomandujući u kuhinji je Vuk Radović, rođeni Vrbašanin, koji je, po rečima menadžmenta Creative Restaurants Group, uneo posebnu energiju i znanje. Chef Radović je devet godina pekao zanat po rečnim i prekookeanskim brodovima. Nakon osnivanja porodice odlučio je da se vrati u Srbiju, gde je pre Fazana radio po renomiranim salašima i restoranima, da bi odnedavno postao i Executive Chef Creative Restaurants grupacije.
• Iz vašeg jelovnika je potpuno jasno da je ideja vodilja bila vojvođanska multikulturalna kuhinja.
Tako je. Restoran Kod Fazana 1822 se nalazi u samom srcu Novog Sada, i naša kuhinja je zasnovana na jelima lokalne i nacionalne kuhinje. Ideja je bila da oživimo duh starih vremena i da se gosti kod nas osećaju kao da su zakoračili u mali deo istorije jer restoran sam po sebi nosi i veliku istorijsku priču iza sebe.
• Fruštuk iliti doručak služite do podneva i, pored jaja na više načina, služite “pofezne kao majkine”, a radi se o prženicama ili močama od hleba, kako već ko zove, koje su pojačane pečenicom i kajmakom. Tu su i uštipci na slano i slatko, ali i kačamak. Koliko ste zadovoljni posetom u vreme doručka?
U pravu ste, mi volimo da ih zovemo i bačke moče. Zadovoljni smo trenutnim brojem gostiju, a doručak je i za nas i za goste poseban doživljaj jer u restoranu tada vlada posebna, mirna jutarnja energija i tada naši dragi sugrađani hvataju mali predah i pripremaju se za obaveze koje ih čekaju u toku dana. U ponudi za vreme doručka, radnim danima imamo i švedski sto koji smo nazvali Astal pun đakonija i u okviru njega se nalazi bogata ponuda suvomesnatih proizvoda, sireva, salata, prženica, jaja, palačinki, domaćih kiflica, gibanica i slično.
Cafe Bar & Restoran bira najbolje restorane tradicionalne kuhinje
• Produženi doručak, ako mogu tako reći, tj. sendviče služite do 18 časova. U ponudi su sendviči sa butkicom, piletinom i vege. Svaki od njih je, skoro pa, kompletan obrok.
Kompletan obrok podrazumeva predjelo, glavno jelo i desert, ali sendviči u našoj ponudi mogu da posluže kao zamenski obrok ukoliko je neko ljubitelj istih. Služimo ih kao produženi doručak, do 18 časova radnim danima.
• Ono što lično mogu da preporučim su vaše ručno rađene paštete. Pijana koka je od pileće džigerice, jabuke i belog vina, a Mondensko prase je mešavina svinjske plećke, pileće džigerice, putera, začina i, naravno, konjaka. Možete li mi reći ko je zadužen za recepturu ovih pašteta?
Firma Neusatzer je zadužena za kreiranje naših ručno rađenih pašteta iz premium selekcije. Pijana koka se služi sa prepečenim hlebom, domaćim džemom od bio borovnica, dok se Mondensko prase služi sa prepečenim hlebom i paradajzom. Ovo predjelo se i kod naših gostiju pokazalo kao jedno od omiljenih, te nam je drago što se i vama dopada.
OTKRIVAMO razlog zbog kog se gosti vraćaju u restoran Merak Balkan Cuisine
• Među predjelima vladaju suhomesnati delikatesi i vojvođanski sirevi. Možete li mi reći odakle ih nabavljate?
Lokalne farme su zadužene za naše suhomesnate proizvode, dok sireve nabavljamo iz lokalnih mlekara, odnosno iz Banata, Bačke i Srema. Svi sirevi i suhomesnati proizvodi su rađeni po tradicionalnoj recepturi i tradicionalnom načinu pripreme.
• Kad su glavna jela u pitanju izdvojio bih juneći perkelt sa Turoš čusom. Za one koji nisu upoznati sa ovim mađarskim tradicionalnim jelom, možete li pojasniti kako se priprema Turoš čusa?
Juneći perkelt sa Turoš čusom sastoji se od kuvanog testa u koje se dodaje sitno seckana pržena slaninica i sitni sir, začinjeni sa alevom paprikom, crnim i belim lukom. Služi se u malim crvenim šerpicama nalik na one koje su imale naše bake i to daje posebnu draž ovom jelu.
• Lovački štih u meniju je gulaš od jelena sa testom i ribizlama. Utisak je da su jela od divljači izgubila bitku sa modernim jelima. Planirate li uvođenje još nekih jela od divljači?
Još uvek nismo sigurni da li ćemo u meni uvoditi još neka jela od divljači. Za sada mislim da je Lovački štih sasvim dovoljan. Ovakav tip jela svakako ima malo jači ukus, a naši gosti su ipak navikli na jela sa svinjetinom i piletinom, odnosno na malo blaže ukuse. No, osluškivaćemo želje i ukuse gostiju i prema tome formirati naše buduće jelovnike.
• Ko je zadužen za slatki odeljak i po kojim recepturama radite krempitu, gomboce sa šljivama, šnenokle, štrudle itd?
Zajedno sa našom koleginicom Ivanom, koja je zadužena za naše poslastice, stvaramo recepte za slatki odeljak kome pridajemo posebnu pažnju i koji je sjajna završnica nakon glavnog jela.
• Imate li u planu proširenje jelovnika, koliko sam upoznat očekuje se ponuda jela sa roštilja?
Tako je. Od 1. aprila bi trebali da uvedemo jela sa roštilja na ćumur. Većina porcija koje ćemo uvesti će biti izdašne i velike, od mesa premium kvaliteta. Verujemo da će ovo biti fino osveženje za sve gurmane i da će na lep način kompletirati našu ponudu za sve ljubitelje roštilja.
Gastronomsku ponudu upotpunjuje zanimljiv izbor fruškogorskih potentnih vina, a mi vam predstavljamo neka od njih. Gost može da bira između Trianona, vinarije Erdevik, a radi se o kupaži sorti Merlot, Cabernet Sauvignon i Syraha, izuzetno svežeg i herbalnog grašca Geronimo iz iste vinarije.
Bravo! Jedna čaša je idealna za sva vina
Fazan crveno vino je sočno i zaokruženo vino sa prepoznatljivim kompleksnim aromama bobičastog voća. Još jedno crveno koje odskače je Probus 276, somotnih tanina i punog tela sa pretežno voćnom završnicom. Rubin crveni je i Aurelius S, sa mirisima džema od kupine, a ukusi bobičastih plodova su praćeni aromom tosta i kafe. Stifler’s Mom Shiraz bogat i raskošan širaz intenzivnih voćnih i začinskih aroma sa slatkastim aromama hrastovog bureta u kojem odležava.
Ono je belo, sočno i osvežavajuće poput limunade po vrelom danu
Za ljubitelje osvežavajućih penušavih vina tu je Fresco Bianco, napravljeno charmat metodom poput Prosecca, a radi se o kupaži italijanskog rizlinga, Župljanke i Neoplante. Severna Morava je sveže i mirisno vino sa aromomom vinogradarskih breskvi, zrelih žutih jabuka i citrusa. Vinarija Deurić je zastupljena sa finim mehurićima od sorte Chardonnay. Chardonnay je kao sorta zastupljena u Limited izdanju čerevićke vinarije Belo Brdo. Breskva, kruška i kajsija su prelivene notama vanile i prženog lešnika.
U srcu Rima, nekoliko koraka od Panteona, restoran Da Fortunato nosi unutar svojih zidova dugu porodičnu tradiciju gostoprimstva, strasti i profesi...
pročitaj jošTradicionala 2025 je izbor za najbolje restorane u Srbiji koji služe autentična i tradicionalna jela. Svako ko je bar jednom imao prilike da pročit...
pročitaj jošBistro - ugostiteljski objekat koji krasi intimna i opuštena atmosfera, jednostavna i ukusna hrana, pristupačne cene, lokalni sastojci i tradiciona...
pročitaj još