17.05.2023 Cafe Bar

Sve što ste hteli da znate o: Tekila, nasleđe drevnih Olmeka

Izvorna tekila stigla nam je iz meksičke savezne države Halisko i grada Santjago de Tekila gde je počela prva masovnija proizvodnja. Danas je taj lokalitet deo svetske baštine unesco, a tekila zauzima sve važnije mesto i u našoj koktel kulturi.

Tekila je podvrsta meskala i dobija se od plave Veberove agave

Jedno od alkoholnih pića kojem je poslednjih godina značajno porasla popularnost, premda je u mnogim krajevima oduvek imalo takav status, svakako je tekila. Barmeni je sve češće koriste u brojnim koktelima u kojima je tekila oduvek osnovni sastojak, ali i u onima gde su u glavnoj ulozi bili votka, pa i džin.

Paralelno s tim krenulo je i pojačano zanimanje za sve vezano uz ovo piće koje nas s pravom asocira na Meksiko. Opšte mesto barske kulture postalo je znanje o tekili te vam donosimo mali vodič koji neće biti naodmet i iskusnim znalcima.

Idemo od osnova. Tekila je piće koje se dobija od plave Veberove agave, rođake agave kakve možemo naći i po Mediteranu. Time smo došli i do razrešenja jedne od najčešćih zabluda, one o identitetu tekile i meskala. Naime, meskal je svako piće koje se dobija od agave; ima ih tridesetak vrsta koje sadrže dovoljno šećera da bi se od njih moglo proizvoditi alkoholno piće. Veberova je samo jedna od njih. Dakle, tekila je zapravo jedan od tipova meskala. Pojednostavljeno rečeno, to je otprilike isto kao što je skoč jedna od vrsta viskija.

Izvorna tekila stigla nam je iz meksičke savezne države Halisko i grada Santjago de Tekila gde je počela prva masovnija proizvodnja, a danas je taj lokalitet deo svetske baštine UNESCO. Da bi nešto smelo nositi naziv tekila (ili meskal) mora biti proizvedeno u Meksiku. Inače, fermentisanjem agave bavili su se još Olmeci, meksička kultura koja seže do 1200. godine pre Hrista.

Ozbiljan svet priznaje pet vrsta tekile, i bez crva, molim

Agava namijenjena proizvodnji ovih pića raste u divljini, ali se uzgaja i na farmama. U zavisnosti od vrste, treba im između 5 i 25 godina da postignu zrelost. Na primer, plava agava se smatra zrelom nakon šest godina. Prilikom berbe, mačetama se uklanja oštro lišće kako bi se izdvojila jezgra nalik velikom ananasu, koju u Meksiku zovu pinja, i od koje se proizvodi piće. U zavisnosti od vrste, ta jezgra mogu težiti između 20 i 150 kilograma.

Nakon kuvanja u pećima od cigle, pinja se narenda kako bi se dobio sok zvani mosto (sličnost imena sa vinskim moštom nije slučajna) koji se pretoči u burad s kvascem i vodom. Susret kvasca i šećera stvara čaroliju, etil alkohol. Završna faza je zrenje, a po tradiciji meskal se sipa u staklene ili glinene ćupove, pa je zato uvek bistar, jer ne poprimi boju od buradi. Tekile, na drugoj strani, kako ćemo videti, mogu biti i drugih boja.

A sada dolazimo do glavnog dela: vrste tekile. Za početak, srušimo jedan mit: svi koji su vam pričali priču o crvu u boci tekile, to nema veze ni sa kakvom tradicijom. No, očito se primilo među alko-turistima. Ozbiljan svet priznaje pet vrsti tekile.

Blanco

Blanko se ponekad naziva plata ili srebrna tekila i u većini slučajeva u flašu ide direktno iz rezervoara. Preskakanje zrenja je glavni razlog prozirnosti ove varijante, a njena oštrina zna odbiti neke ljubitelje, ali to je najklasičniji oblik tekile.
Svaka varijanta može se konzumirati na bilo koji način koji vam se sviđa, a najčešće viđeni je onaj s limetom i solju. Što se tiče koktela, upravo blanko tekila je ono što vam treba da bi vaše margarite i palome bile najbolje moguće.

Reposado

Reposado znači odležala, jer u buradima provede između dva i 11 meseci. Ovo je vrsta tekile koja se u Meksiku najviše konzumira. Zadržava sav ukus plave agave, ima notu koju poprimi od burad, a nešto je blaža od blanko tekile.
Zbog toga, ako želite mešana pića s nešto mekšim, toplijim ukusom, u svaki koktel u kojem inače koristite blanko, možete uliti reposado.

Añejo

Španska reč za „stara“ jasno govori o čemu se ovde radi. Anjeho sazreva jednu do tri godine u hrastovima buradima. Često se koriste one od francuskog hrasta ili burad u kojima je ranije odležavao američki viski. Zbog toga se u ovoj varijanti često mogu osetiti arome poput vanile ili smeđeg šećera koje inače povezujemo s burbonom.
Ovako stare tekile najbolje je piti čisto, bez mešanja s drugim pićima. Naravno, malo vode ili kocka leda neće biti veliko bogohuljenje, ali nekih se pravila ipak treba držati.

Extra Añejo

Ova varijanta sazreva u buradima najmanje tri godine, i ponekad se pretače u različite vrste buradi pre nego se flašira. Obično se smatra ekstra premium tekilom što se jasno odražava na cenu. S obzirom da provede više vremena u buradima od bilo koje druge vrste, ima i najjače arome i najbogatiju boju ćilibara. Takođe, i ukus je mnogo složeniji; ima neke sličnosti s duže odležalim viskijem ili konjakom.

Cristalino

Da u Meksiku zatražite kristalino bistru tekilu, verovatno bi vas bledo gledali. Naime, ovo je sasvim nova varijanta koja se, kao modni trend, proširila po VIP klubovima gde se na šankove olako bacaju veće količine novca. U suštini, reč je o odležaloj tekili koja je filtrirana kroz ugalj kako bi se uklonili tanini. Oni koji je vole hvale je da je vrlo pitka, no to je stvar ukusa. Ono što je sigurno jeste da se tim procesom uklanja boja i piće opet postaje sasvim prozirno, poput blanko tekile.

10 tekila bestselera

Pred vama je lista najprodavanjih tekila po podacima iz magazina Spirits Business. S obzirom da lista za prošlu godinu izlazi u junu mesecu, donosimo vam broj prodatih sanduka (12 flaša po 7.5 dl) u milionima, u 2021. godini.

  1. Jose Cuervo – 7.9
  2. Patrón – 3.2
  3. Don Julio – 2.7
  4. Casamigos – 2.2
  5. 1800 Tequila – 2.05
  6. Hornitos – 1.9
  7. El Jimador – 1.4
  8. Olmeca – 1.1
  9. Espolòn – 1.1
  10. Sauza – 1.0

Down By Law

Tekila je dugi niz godina uplivavala u koktele isključivo tokom leta, ali od zadimljenih Boulevardier rifova do potpuno originalnih koktela s dodatkom šampanjca, tekila daje zemljanu i zeljastu dimenziju raznim kombinacijama koje prijaju tokom cele godine. Taj slučaj važi i za Down By Law, bliskog rođaka White Negroni koktela.

SASTOJCI:

  • 1¼ oz blanco tekile, po mogućnosti El Tesoro
  • ¼ oz apple eau de vie, po mogućnosti Double Zero Cyril Zangs Cider Eau De Vie
  • ¾ oz Luxardo Bitter Bianco
  • ½ oz biljnog vina Absentroux
  • ½ oz belog vermuta, po mogućnosti La Quintinye

PRIPREMA

Pomešajte sve sastojke na ledu u čaši za mešanje i mešajte dok se sastojci ne ohlade. Procedite u rocks čašu preko velike kocke leda i ukrasite limunovim tvistom.

AUTOR: SVETISLAV STOJANOVIĆ

FOTO: SHUTTERSTOCK

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije