chef
18.09.2020 Chef

Vrhunska tehnika prezentacije hrane. Da i oči uživaju!

Ko bi pojeo hranu koja je samo nabacana na tanjir. Dobro, gladan čovek, to se podrazumeva, ali prezentacija hrane u restoranima je odavno postala “must have”. Ukusno i maštovito prezentovana hrana pretvara obrok u stimulativan i uzbudljiv doživljaj. Trenutak dok “parimo oči” gledajući u jelo je prava predigra koja upotpunjava sam čin obedovanja. Zato je uloga šefa da prezentacijom hrane zaintrigira gosta, čak i pre prvog zalogaja.
Ako je hrana servirana bez pažnje, pretpostavljamo da je isto tako i pripremana. Izbledele boje na tanjiru nam govore da je hrana dosadna i bljutava. Ako veličina tanjira čini da sama porcija izgleda mala postajemo nezadovoljni.
Jedemo svim svojim čulima i moramo ih zadovoljiti. Dakle, mora nam se dopasti ono što vidimo, mirišemo i osetimo. A u ovo novo doba instagramera, influensera i blogera o hrani, pravljenje hrane i prezentacija su važniji nego ikad.

Studija oksfordskog gastrofizičara, profesora Čarlsa Spensa, sugeriše da prezentacija hrane zapravo može poboljšati ukus jela. U studiji, Spens je odabrao šezdeset dobrovoljaca i ponudio im 3 salate. Svaka salata koristila je iste sastojke, ali ih je predstavila na različite načine. Jedna salata sastavljena je bez obzira na prezentaciju i poslužena na papirnom tanjiru, jedna je uredno aranžirana u skromnoj činiji, a treća je podsećala na sliku umetnika Vasilija Kandinskog u raskošnom porcelanskom belom tanjiru, oivičenom linijom u boji rama za sliku koja je isticala svaki detalj.
Naravno, svi su izabrali salatu koja je podsećala na sliku.
Kada su ih pitali koliko bi platili svaki od ta tri obroka, pobednička salata je postigla 7 puta veću cenu od one koja je poslužena na kartonskom papiru.
Čak i osnovna jela poput salate mogu imati koristi od promišljene prezentacije – čini jelo privlačnijim i vrednijim. Pa, kako te podatke možete iskoristiti u poboljšanju prezentacije u vašem objektu?
Kuvari Danijel England, Džois Tang, Taner Agar, Džim Solomon, Majkl Velč i Brajan Po su zajednički sastavili listu koja vam može u tome pomoći. Svaka tehnika se fokusira na pet ključnih faktora prezentacije hrane: boja, raspored, ravnoteža, tekstura i koliko je gostima lako da je pojedu.

10 koraka do vrhunske prezentacije hrane

1. Postignite visinu na tanjiru
2. Meso isecite vodoravno
3. Igrajte se sa teksturama
4. Koristite kontrastne boje
5. Uskladite prezentacije sa temom restorana
6. Izaberite prave tanjire ili podloge
7. Servirajte manje veličine porcija
8. Koristite jestive ukrase. Ništa nejestivo ne sme biti na tanjiru
9. Kad ste u nedoumici, neka bude jednostavno
10. Objasnite gostima koja je bila vaša ideja prezentacije. Može i šef lično, a to može da uradi i dobro obučen konobar

Basalt i Adresia ploče

Vulkanske ploče su u poslednje vreme veoma in. Jednostavnog, a atraktivnog izgleda, lako se uklapaju u svaki prostor.
Basalt je prirodna kamena ploča vulkanskog porekla, 100% “food safe“, glazura joj se ne oštećuje, neporozna je i masnoće i bakterije ne mogu da prodru u strukturu. Pogodne su za upotrebu u rerni, mikro-talasnoj rerni, zamrzivaču i mašini za pranje posudja. Ardesia ploče su napravljene od veštačkog kamena namenjene isključivo za serviranje hrane. Takodje su 100% sigurne za kontakt sa hranom. Nisu pogodne za upotrebu u mikrotalasnoj rerni i mašini za pranje posudja.

AUTOR: SVETISLAV STOJANOVIĆ

FOTO: STOCKFOOD

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije