Aperol – nekada gorak liker, a danas instagramično i popularno piće širom sveta
Ako je suditi po fotografijama sa Instagrama, Aperol je danas najpopularniji liker za spritz. Gotovo da nema dame koja tokom leta ne uživa u ovom k...
pročitaj jošProizvodnja vina i grožđa u Lašićima, selu kod Poreča, počinje 1934. godine, kada je Ivan Pilato posadio mali zasad vinove loze. To je bio početak vinske priče Pilato koja traje već tri generacije u ovoj porodičnoj vinariji.
Oko 1960. godine Končeto Pilato nastavlja i širi proizvodnju, dok u devedesetim godinama Eliđo Pilato preuzima od oca posao i počinje sa većim ulaganjem u opremu, tehnologiju i širenje zasada. Vinarija osvaja zlatnu medalju na takmičenju Vinistra za Malvaziju 1994. godine i to je bio jedan je od podsticaja kvalitetnijoj proizvodnji. Dodatni vetar u leđa je bila zlatna medalja 2002. godine na nacionalnom ocenjivanju Vinovita kada je Chardonnay Pilato iz 2001. proglašen najboljim belim vinom Hrvatske.
Danas gazdinstvo Pilato ima oko 14 hektara sopstvenih i 4 hektara vinograda u kooperaciji, od čega je oko 70% belih i 30% crnih sorti. Najviše gaje autohtone sorte Istre – Malvaziju istarsku i Teran, ali i internacionalne Chardonnay, Pinot blanc, Sauvignon blanc, Muskat beli, Merlot, Cabernet Sauvignon. Svi se vinogradi nalaze na 250 metara nadmorske visine na crvenici (terra rossa) bogatoj boksitom i gvožđem, koja vinima daje izrazitu notu mineralnosti.
Današnji podrum je kapaciteta oko 100.000 litara sa modernom vinarskom opremom. Za budućnost se planira povećanje do 20 hekara zasada vinove loze i izgradnja novog vinskog podruma sa najnovijim tehnologijama u vinarskoj proizvodnji. Eliđo Pilato posao polako prepušta svojoj deci. Tako podrum vode sin Sanjin i kćerka Karin, a druga kćerka, Sanja, vodi priču vezanu za turizam, jer vinarija ima i vilu za smeštaj gostiju.
MALVAZIJA 2021. Grožđe za proizvodnju ovog kvalitetnog vina se bira samo s najboljih vinograda. Posebna pažnja posvećuje se obradi, zaštiti i opterećenju kako bi se dobilo grožđe vrhunske kvalitete.
MALVAZIJA SUR LIE 2018. Grožđe je ubrano u drugoj polovini septembra, a u ograničenoj proizvodnji dobijeno je 2.000 boca. Maceracija 24 sata. Započeta fermentacija u inboxu, a na polovini fermentacije vino je prebačeno u barrique burad od 225 l od francuskog hrasta (kombinacija novih i polovnih). Tu je završilo fermentaciju i nastavilo odležavanje na sopstvenim kvascima narednih 6 meseci uz mešanje jednom nedeljno.
CABERNET SAUVIGNON 2018. Maceracija 22 dana, odležavanje 12 meseci u velikim drvenim sudovima od 500 litara.
MERLOT 2018. Maceracija 20 dana, Odležavanje 12 meseci u buradima od 500 litara, medium tostiranje.
GRANDE CUVE 2015. Kupaža Cabernet Sauvignona 60%, Merlot 35%, Terran 5%.
MUŠKAT BELI 2021. Sorta belog grožđa koja raste na određenom području i uspeva na zemljištu bogatom laporcem na nadmorskim visinama od 200 do 350 metara submediteranskog položaja.
Bartending zanimanje oduvek je sa sobom nosilo izvesnu dozu nesputanog šarma i mistične dopadljivosti. Prefinjena tehnika, uglađeni maniri i visoko...
pročitaj jošPod sloganom "Okusi mladost, iskusi avanturu", u vinariji "Tikveš" u Kavadarcima održano petnaesto izdanje Festivala mladog vina - jedan od najpres...
pročitaj jošEstonski somelijer Mikk Parre je pobednik takmičenja ASI Best Sommelier of Europe, Africa & Middle East. Drugo mesto je osvojila francuska takm...
pročitaj još